menu
QAmmunity.org
Answers by Duleshi
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Duleshi
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Duleshi
Filter
User Duleshi
Recent activity
All questions
All answers
Find solution to the system of equations. 5x-3 for y
answered
Dec 17, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
97.1k
views
The marginal cost curve intersects ________ curve from below, crossing it at it's lowest point.
answered
Aug 14, 2024
Business
high-school
2
votes
70.8k
views
In the underlined sentence from Section 13 of Walden, What is Thoreau personifying? the Moon. the Sun. the Pond.
answered
Jul 6, 2024
English
high-school
1
vote
120k
views
Write a sentence to describe this picture using any of the following types of figurative language. Identify the kind of figurative language you chose to use. A) The waves whispered secrets to the seashore.
answered
May 10, 2024
English
high-school
0
votes
5.9k
views
What are Two primary motivations to track customer sales information electronically?
answered
Mar 25, 2024
Business
high-school
1
vote
94.9k
views
Dr. Young proposes to investigate the effectiveness of drug X for ADHD. Which of the following is required? a) FDA approval before conducting the trial b) Informed consent from all patients c) Funding
answered
Mar 15, 2024
Health
high-school
2
votes
124k
views
What is the relation between the sort of equality attained in the story and the sort of equality that you regard as most important? How are they similar or different? A. The story's equality is similar
answered
Mar 14, 2024
English
high-school
5
votes
26.7k
views
What values are solutions to this inequality?-3x - 5 > 28
answered
Aug 29, 2023
Mathematics
college
2
votes
118k
views
Based on the time recorded for 700 attendees at an amusement park, the average amount of time spent at the park was 7.25 hours with a margin of error of ±1.65 hours. If 3,000 people attended the park on
answered
Aug 15, 2023
Mathematics
college
3
votes
228k
views
Number of chromosomes in daughter cells in mitosis.
answered
Jun 22, 2023
Biology
high-school
11
votes
126k
views
Write an equation of the form y = mx for the line shown below. If appropriate,use the decimal form for the slope.(4,3)
answered
Mar 12, 2023
Mathematics
high-school
0
votes
26.7k
views
The sentence “Could you please hand me the scissors?” is a(n) _________ sentence. A. Declarative B. Exclamatory C. Interrogative D. Imperative
answered
Feb 28, 2023
English
college
3
votes
13.2k
views
Help me on this please and thank you
answered
Nov 24, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
136k
views
. A and B are vertical angles. If mA = (5x – 28) and mB = (3x + 4)º, find the measure of each angle.
answered
Nov 8, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
75.7k
views
Which of the following paragraphs would not fit into the body of an essay with the thesis below? Thesis: Choosing where to attend college was a difficult decision; I knew that my family needed me, but
answered
Sep 2, 2022
History
college
4
votes
180k
views
Equations with square roots & cube roots Which of the following equations has both -5 and 5 as possible values of ? Choose all answers that apply: 2 = 36 B 23 = 125 None of the above
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
154k
views
Equations with square roots & cube roots Which of the following equations has both -5 and 5 as possible values of ? Choose all answers that apply: 2 = 36 B 23 = 125 None of the above
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
154k
views
Equations with square roots & cube roots Which of the following equations has both -5 and 5 as possible values of ? Choose all answers that apply: 2 = 36 B 23 = 125 None of the above
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
154k
views
The phrase "the angels, not half so happy in heaven” from Edgar Allen Poe contains an example of what literary device?
answered
May 26, 2022
English
high-school
10
votes
187k
views
1. Which is the better buy? Which one gives you a lower price per pound (lb.)? 3 1/3 lb. of turkey for $10.50 2 1/2 lb. of turkey for $6.25
answered
May 23, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
195k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org