menu
QAmmunity.org
Answers by Dshin
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Dshin
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dshin
Filter
User Dshin
Recent activity
All questions
All answers
What is occupational HEALTH and SAFETY?
answered
Oct 27, 2023
Computers and Technology
high-school
1
vote
120k
views
Describe el periodo neolitico
answered
Apr 19, 2023
History
high-school
2
votes
195k
views
Answer number 4 please.
answered
Mar 21, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
40.4k
views
Please helppp i’m so lost. Some of the data in the table is numerical, while other data is categorical. Select all numerical data variables. A. Calories B.Manufacturer C.Fat D.Fiber E.Sugar F.Carbohydrates
answered
Oct 25, 2022
Mathematics
college
7
votes
156k
views
The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue graph?
answered
Oct 25, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
66.1k
views
Find sine, where is the angle shown. Give an exact value, not a decimal approximation.
answered
Sep 9, 2022
Mathematics
college
4
votes
162k
views
What is the greatest number of obtuse angles that a triangle can have?
answered
Sep 2, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
64.6k
views
Although the French Revolution promoted liberty and equality, many Americans did not support the?
answered
Aug 13, 2022
History
middle-school
11
votes
208k
views
What was the main goal of Justinian as emperor? A. to defeat the Roman empire B. to protect the Byzantine empire from Muslim invaders C. to spread Orthodox Christianity D. to regain Roman lands that had
answered
Aug 4, 2022
Social Studies
high-school
2
votes
156k
views
The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per pound. If you had $10 to spend, would you be able to buy a greater weight of peaches or of grapes? Explain your answer.
answered
Jul 23, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
125k
views
What is 5a +14=3(a +2)
answered
Jul 13, 2022
Mathematics
college
7
votes
210k
views
Which of the following transformations shows that figure C is congruent to figure C'? A. reflection in the x-axis B. rotation 90 counterclockwise about the origin C. rotation 180 counterclockwise about
answered
Jun 13, 2022
Mathematics
college
6
votes
62.8k
views
Find the next three terms. 15,15/2,5,15/4,3
answered
Apr 23, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
221k
views
Explain how the ratios 5 tacos for every 2 guest and 2 tacos for every 5 guests are different. Include a model in your explanation.
answered
Apr 17, 2022
Mathematics
college
3
votes
71.6k
views
If you don't approve of what Congress is doing, it's your responsibility to do something about it—by voting for better candidates.
answered
Jan 27, 2022
Social Studies
high-school
6
votes
150k
views
Jim buys a calculator that is marked 30% off. If he paid $35, what was the original price?
answered
Nov 22, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
133k
views
Why doesnt bacteria multiply fast in a box of corn flakes
answered
Oct 19, 2021
Health
high-school
4
votes
62.1k
views
Most adults need about_ hours of sleep every night. A. six to seven B. seven to eight C. eight to nine D. nine to ten
answered
Oct 16, 2021
Law
middle-school
1
vote
190k
views
Which of the following is spelled incorrectly? resoundingly independence selectiveness embarassment None of the above
answered
Sep 30, 2021
English
high-school
3
votes
232k
views
Identify four unusual properties of water that are a direct result of hydrogen bonding, and explain each in terms of hydrogen bonding.
answered
Sep 30, 2021
English
middle-school
2
votes
50.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org