menu
QAmmunity.org
Questions by Dotnetstep
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Dotnetstep
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Dotnetstep
Filter
User Dotnetstep
Recent activity
All questions
All answers
3. What are the intersection points of the line whose equation is y=3x +3 and the circle whose equation is (x - 2)² + y2 = 25?
asked
Apr 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
30.6k
views
Two step equation - integer Solve -1 + x/6 = -2 (Show your work!)
asked
Jan 22, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
117k
views
PLEASE HELP!!! 35 POINTSSS Read the excerpt from the poem "Barbara Frietchie.” Up rose old Barbara Frietchie then, Bowed with her fourscore years and ten; Bravest of all in Frederick town, She took up
asked
Nov 19, 2021
English
high-school
2
answers
2
votes
200k
views
Which statement best expresses a main theme of Text 2? A).It takes time and patience to grow a garden. B).Different ways of life cannot be combined successfully. C).Children do not always fully understand
asked
Oct 8, 2021
English
high-school
1
answer
1
vote
99.6k
views
Large ____________ allow blocks of crust to be displaced downward, forming a rift. Basaltic lava erupts within the rift forming ____________ on the seafloor. Other magma solidifies within fissures, forming
asked
Oct 6, 2021
Geography
college
2
answers
5
votes
180k
views
A light-year is about: 6 million miles 6 million kilometers 6 billion miles 6 trillion miles
asked
Jul 17, 2021
Physics
middle-school
1
answer
1
vote
208k
views
Lido Pizza purchased a new oven that cost $15,000 cash on January 2, 2016. The oven has an expected useful life of five years and an estimated salvage value of $3,000. Tony's uses straight-line depreciation
asked
Jun 16, 2021
Business
high-school
1
answer
0
votes
208k
views
As it is used in the text, "America" is symbolic for _______ in the story tears of autumn
asked
May 24, 2021
English
high-school
1
answer
2
votes
64.9k
views
traveled at an average speed of 55 miles per hour for 3.5 hours and then traveled at an average speed of 60 miles per hour for 2.5 hours. What was the total distance Piper traveled during this time?
asked
May 1, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
153k
views
Write the base of -(-6)^5
asked
Apr 22, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
46.1k
views
Complete parts (a) through (c) below. (a) Determine the critical value(s) for a right-tailed test of a population mean at the alphaequals0.05 level of significance with 10 degrees of freedom. (b)
asked
Apr 19, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
111k
views
After leaving the runway, a plane's angle of ascent is 15 degrees and its speed is 272 feet per second. How many minutes will it takefor the airplane to climb to a height of 14,000 feet? Round anwer to
asked
Mar 20, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
36.1k
views
Solve x-(-5)=32. Show your work and keep your equations balanced.
asked
Aug 10, 2020
Mathematics
college
1
answer
4
votes
159k
views
It costs 9.95 for 1 ticket to the movies. If 3 people go, how much would the total price of 3 tickets be?
asked
Feb 19, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
126k
views
Blake subscribes to a monthly sports magazine. It costs him $96 for a 2 year subscription. What is the unit rate for Blake’s magazine subscription?
asked
Jan 9, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
192k
views
7th Grade Easy I-ready question
asked
Oct 3, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
163k
views
Why did.people criticize hoover and his administration's response to the great depression
asked
Sep 15, 2018
History
high-school
1
answer
1
vote
79.8k
views
Help me on this problem plzz i need the work
asked
Jul 1, 2018
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
126k
views
1. This question is based on the following paragraph. The sentences are numbered to help you answer the question. (1) My family has a quaint cottage at a small, private lake. (2) The cottage is about 75
asked
Apr 4, 2018
English
high-school
1
answer
1
vote
149k
views
Whats the difference between light and value
asked
Jan 4, 2018
Arts
high-school
1
answer
5
votes
156k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org