menu
QAmmunity.org
Questions by Djam
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Djam
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Djam
Filter
User Djam
Recent activity
All questions
All answers
(3x2-10x+4)+(10x-5x+8)
asked
Sep 9, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
30.8k
views
Hich transition could replace the word thus in this sentence? Workers bravely set dangerous explosives in the mountains by hand to make passes for railroads, and thus hundreds lost their lives. Yet Besides
asked
Aug 17, 2021
English
college
2
answers
0
votes
197k
views
Find the following 50%of100
asked
Jun 23, 2021
Geography
high-school
1
answer
5
votes
229k
views
Examine the cell structure above. The arrows are pointing to the and the cells in A) cleavage furrow, prophase B) Cleavage furrow, telophase C) equator, prophase D) equator, telophase
asked
May 25, 2021
Biology
high-school
2
answers
3
votes
64.8k
views
How to distribute 4(2x - 9)
asked
May 10, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
139k
views
What factor used to convert feet per minute into miles per minute
asked
May 4, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
137k
views
When a 2.6 kg rock is thrown horizontally with an initial velocity of 12 m/s off a 80 m high cliff, how long does it take to reach the ground? a. 2 s b. 4 s C. 8 5 d. 16 s
asked
Feb 17, 2021
Physics
high-school
1
answer
0
votes
144k
views
You and your family are going on a trip in Europe. Calculate the speed in the following scenario. State how you calculated your answer and include correct units. A car travels 240 kilometers in 3 hours;
asked
Jan 14, 2021
Physics
high-school
1
answer
5
votes
199k
views
Travis rode his bike 76 miles during a vacation. If he rode 22 miles on the first day and then an equal number of miles on each of the remaining 6 days, how many miles did he ride each day on the remaining
asked
Sep 28, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
82.7k
views
Which table shows a proportional relationship between X and y. Will give 82 points
asked
Jul 25, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
121k
views
3 2/5 -pound bag of yarn costs $5.25. What is the unit rate? Round to the nearest cent.
asked
Feb 27, 2020
Mathematics
college
1
answer
5
votes
27.5k
views
2. Solve each equation. Check your solutions. b. 5 + - 16
asked
Feb 23, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
48.0k
views
A dollar bill is about 0.00011 meter thick. What is this thickness is scientific notation?
asked
Jul 25, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
86.0k
views
Triangle ABC is translated six units to the right in one unit at what are the coordinates of C? A:(4,-2) B:(4,-0) C:(4,2) D:(12)
asked
Jun 21, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
216k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Search QAmmunity.org