menu
QAmmunity.org
Answers by Ditn
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ditn
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ditn
Filter
User Ditn
Recent activity
All questions
All answers
Question 2 Calculate the pH of a solution that has an acetic acid concentration of 0.05 M and a sodium acetate concentration of 0.075 M. (a) By making use of the Henderson - Hasselbach equation. (b) Without
answered
May 6, 2020
Chemistry
college
6
votes
39.6k
views
If revenue is less than operating expenses, the business would have a _____ cash flow. break-even negative
answered
Apr 14, 2020
Business
middle-school
4
votes
11.5k
views
Which defines sharia
answered
Oct 15, 2019
History
middle-school
1
vote
147k
views
Help Write the corrected sentence. At 9 feet tall and 1,700 pounds the Alaskan brown bare is the largest carnivore, that lives on land. Write the corrected sentence. The brown recluse spider which is a
answered
May 10, 2019
English
high-school
4
votes
41.1k
views
Which is a reason that the relationship between Austria-Hungary and Serbia dissolved? A. Serbia allied with Germany, Austria-Hungary’s rival. B. Serbia declared independence and started a revolution against
answered
Apr 23, 2019
History
high-school
4
votes
204k
views
Which property of a right transformation is exclusive to rotations?
answered
Apr 18, 2019
Geography
college
1
vote
68.1k
views
Wendy has dance class 2 days a week James has dance class 5 times a week how many more times a week does James have dance class than wendy
answered
Jan 10, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
213k
views
Leo's regular hourly wage is $18 per hour. He earns time and a half when he works overtime. Last week, Leo worked 40 regular hours and 8 overtime hours.
answered
Oct 14, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
55.6k
views
One person can do a certain job in twenty-one minutes, and another person can do the same job in twenty-eight minutes. How many minutes will it take them to do the job together? 6 min 12 min 24 min
answered
Aug 18, 2018
Mathematics
high-school
6
votes
148k
views
(a) Each student in a pottery class is responsible for cleaning the area around his or her workspace at the end of the lesson. Each student's area is approximately . There are 13 students in the class.
answered
Jun 24, 2018
Mathematics
high-school
0
votes
19.8k
views
1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate? A. $0.49 percan B. $0.50 per can C.$0.58 per can **I think this is the answer** D.$0.60 per can THIS IS URGENT! Please help!
answered
Jun 23, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
44.5k
views
A lawn care company charges a $20 tip fee plus $.25 per square foot of x square feet of lawn for fertilization. Write an equation that represents the relationship.
answered
Apr 6, 2018
Mathematics
high-school
6
votes
44.0k
views
Identify the sentence which contains one independent clause and one subordinate clause. A) It was cold; we walked the entire distance in our shirt-sleeves. B) Although it was cold, we walked the entire
answered
Mar 26, 2018
English
middle-school
6
votes
46.9k
views
Q.2 what type of sperm must fertilize an egg to result in a female child
answered
Oct 16, 2017
Physics
high-school
1
vote
175k
views
What 4 digit number is divisible by both 5 and 9
answered
Jun 22, 2017
Mathematics
middle-school
3
votes
130k
views
When it was powerful , the Mali empire controlled the trade of which items ?
answered
May 31, 2017
History
high-school
4
votes
106k
views
How did John D. Rockefeller horizontally integrate his monopoly in 1880?
answered
Nov 9, 2016
History
high-school
7
votes
91.2k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org