menu
QAmmunity.org
Questions by Dimitrius
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Dimitrius
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Dimitrius
Filter
User Dimitrius
Recent activity
All questions
All answers
Solve the equation. Check your answer. | 5x|= 25
asked
Mar 23, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
6
votes
169k
views
Select the three main parts of a paragraph. Make sure you check 3 boxes. A Transitional phrases B) Concluding Sentence C) Title D) Supporting Sentences E) Thesis statement F) Topic sentence
asked
Jan 10, 2022
English
college
1
answer
4
votes
77.2k
views
The stockholders' equity of Oriole Company at July 31, 2021 is presented below: Common stock, par value $20, authorized 400,000 shares; issued and outstanding 159000 shares $3180000 Paid-in capital in
asked
Jan 4, 2022
Business
college
1
answer
17
votes
221k
views
Through: (4,2), slope = 1/4
asked
Nov 26, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
88.4k
views
What is the ability of a cell membrane to allow materials to pass through it called? A. Catalysis B. Synthesis C. Permeability D. Polarity
asked
Sep 9, 2021
Biology
high-school
2
answers
5
votes
143k
views
Help pls You should write a 125 word
asked
Aug 28, 2021
English
high-school
1
answer
2
votes
58.3k
views
Scarlet’s friend in biology class rarely pays attention when the teacher speaks. Almost every day, this friend asks Scarlet to make copies of her notes for her. Scarlet does not like doing this, and she
asked
Jun 10, 2021
Biology
high-school
2
answers
2
votes
54.4k
views
Megan bought 3.25 yards of ribbon for a craft fair. The ribbon cost $1,40 per yard. How much did Megan spend for the ribbon? 3.25 x $1.40 = $4.45 ») $4.65 Done >
asked
May 28, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
109k
views
1/3+2/6 Plz And Thank You
asked
May 27, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
65.8k
views
What is 8 x 10 to the 5 power Ik this is easy but our teacher never taught us this
asked
May 26, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
186k
views
Which contraceptive method is effective to avoid pregnancy in women? a) Condoms b) Surgical methods c) Contraceptive pills d) Abortion
asked
Apr 6, 2021
Biology
high-school
1
answer
3
votes
27.4k
views
The recommended daily allowance (rda) of selenium in your diet is 6.97x10^-7 mol. How many atoms if selenium is this?
asked
Apr 2, 2021
Biology
high-school
1
answer
4
votes
43.7k
views
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $1.99 for 16 lb The unit rate is $ /lb.
asked
Mar 13, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
230k
views
What two continents are located on a single landmass?
asked
Sep 8, 2020
Geography
high-school
1
answer
4
votes
43.7k
views
Wegener proposed continental drift after he observed evidence from fossils, glacial deposits, and the fit of the continents that suggested all of the continents were once ____________. A. aligned north
asked
Jun 16, 2020
Geography
college
1
answer
5
votes
130k
views
If mBC in circle A is 60°, what is m2BDC? Α. 60° Β. 45° C. 30 D. 25
asked
Mar 22, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
161k
views
According to the American Library Association, what are the limitations of trying to protect children from inappropriate material on the Internet? a. It's annoying to have to disable the filters every
asked
Jan 11, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
54.0k
views
uncrustables are without a doubt a ravioli; the true question is: are poptarts also classified as ravioli? as an expert in many fields including food and meme I'd say yes but it's always best to discuss
asked
Sep 26, 2019
Arts
middle-school
2
answers
5
votes
86.5k
views
Rose wants to save at least $125 to buy a watch. She has already saved $46. How much more does rose need to save?
asked
Nov 25, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
218k
views
Which of the following describes a major motivation for the United States to provide economic aid to Europe following World War II?
asked
Sep 1, 2018
History
middle-school
2
answers
2
votes
56.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org