menu
QAmmunity.org
Answers by Dillan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Dillan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dillan
Filter
User Dillan
Recent activity
All questions
All answers
How do i find the circumference of a circle
answered
Jul 28, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
3.5k
views
*Justin is trying to determine if he has enough money to buy a new video game. The game cost $54.79. He started the day with $210 in his bank account. Looking at his receipts, he has spent $87.35 at a
answered
Jul 26, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
116k
views
Why is it important to think about the motivations of a source?
answered
Jun 19, 2021
History
college
1
vote
204k
views
Which type of forest gets the most rainfall in a year
answered
Jun 2, 2021
Social Studies
college
0
votes
18.3k
views
Who was the founder of the Buddhist religion?
answered
Apr 19, 2021
Social Studies
high-school
5
votes
94.9k
views
Marie made a model (shown below) of the square pyramid she plans to build when she grows up. Find the surface area of the model. m2 5 m 8 m 8 m
answered
Mar 4, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
65.1k
views
Stoney Brooke, Inc., has sales of $1,090,000 and cost of goods sold of $810,300. The firm had a beginning inventory of $48,000 and an ending inventory of $63,000. What is the length of the inventory period
answered
Jan 19, 2021
Business
college
3
votes
186k
views
Describe what you think kipling means by the white man's burden
answered
Dec 24, 2020
English
middle-school
2
votes
171k
views
A The ad shows a father and a son washing there hands together B the ad shows bars of soaps and bathroom sinks C The ad shows pictures of steps for washing your hand correctly D The ad shows how simple
answered
Dec 16, 2020
English
middle-school
6
votes
47.5k
views
A parallelogram is a _____. square rectangle quadrilateral rhombus
answered
Dec 9, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
76.7k
views
There are 5 people in a raffle drawing. Two raffle winners each win gift cards. Each gift card is the same. How many ways are there to choose the winners? Decide if the situation involves a permutation
answered
Nov 15, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
174k
views
In Florida, if you have a learner's permit, you may only drive during ________________ for the first three months.
answered
Oct 5, 2020
Social Studies
high-school
5
votes
178k
views
Four bags of chips cost $6 what is the cost per bag
answered
Feb 21, 2020
Business
middle-school
1
vote
115k
views
Perform the requested operation or operations. f(x) = x minus eight divided by seven.; g(x) = 7x + 8, find g(f(x)).
answered
Dec 28, 2019
Mathematics
college
3
votes
82.1k
views
kate used a 30% off coupon to purchase a sweater. If she paid $33.60, what was the original price? please explain
answered
Oct 5, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
37.9k
views
A(n) _____ is an excited group of people who move toward a goal.
answered
Jun 29, 2019
Social Studies
high-school
2
votes
65.0k
views
In a reaction, compounds A and B combine to form compounds C and d. Experimental data shows that the reaction is third-order. Which rate law could describe this reaction?
answered
Oct 9, 2018
Chemistry
high-school
7
votes
51.0k
views
Read the passage. Miguel sat in amazement. It was his first time in a basketball arena. He could smell the recently polished wood and hear the squeak of the players’ sneakers on the floor. Which technique
answered
Jun 15, 2018
English
high-school
6
votes
150k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org