menu
QAmmunity.org
Answers by Deses
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Deses
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Deses
Filter
User Deses
Recent activity
All questions
All answers
When mr.crain was driving to work in the morning, there was heavy traffic, so he was travelling at a speed of 25 mph. when he was coming back after work there was no traffic, so he drove at a speed of
answered
Jun 3, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
27.6k
views
Pat is paid an annual salary of $52,000. Find the Pat's weekly salary.
answered
May 3, 2019
Mathematics
high-school
6
votes
228k
views
Solve: x2 + 4x − 12 = 0. a. x = 2, x = −6 b. x = −2, x = −6 c. x = 3, x = −4 d. x = −3, x = 4
answered
Dec 12, 2018
Mathematics
high-school
7
votes
197k
views
The PRIMARY function of banks in the United States is to a) print money b) make banking laws c) build homes and businesses d) provide checking and savings accounts to customers
answered
Oct 11, 2018
Business
high-school
3
votes
62.7k
views
which of these is an uncontrollable risk factors for disease? A. Nutrition B. Insect bites C. Hygiene D. Poverty
answered
Sep 22, 2018
Health
middle-school
6
votes
2.4k
views
What is another word for something that is okay to do, but not required?
answered
Jul 26, 2018
English
college
3
votes
193k
views
What did a medieval fief include? animals on a lord’s manor land and peasants granted to a vassal knights and squires granted to a vassal the church on a lord’s manor
answered
May 19, 2018
History
high-school
3
votes
211k
views
A machine in a factory builds 15 toys in 135 min. How many toys does the machine build in 216 min?
answered
Apr 10, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
13.1k
views
If f(x)=(e^(2x)+1)^1/2 then f'(0)=
answered
Sep 7, 2017
Mathematics
high-school
3
votes
176k
views
micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?
answered
Jul 20, 2017
Mathematics
middle-school
4
votes
132k
views
The circus sets up chairs in rows with 9 seats in each row. How many rows will need to be set up if 513 people are expected to attend the show?
answered
Oct 22, 2016
Mathematics
middle-school
4
votes
209k
views
A citrus grower ships grapefruit in boxes 10. one season, the grower shipped 20,400 boxes of grapefruit. how many boxes were shipped?
answered
Jun 10, 2016
Mathematics
middle-school
4
votes
224k
views
Is the ratio 35 to 10 proportional to the ratio 7 to 5
answered
May 22, 2015
Mathematics
middle-school
6
votes
121k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org