menu
QAmmunity.org
Answers by David Votrubec
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by David Votrubec
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by David Votrubec
Filter
User David Votrubec
Recent activity
All questions
All answers
Find the average gas bill expense from the months: Oct $48, Nov. $57, Dec $61
answered
May 20, 2022
Mathematics
college
1
vote
28.9k
views
Is the product of two square numbers a square number
answered
Feb 8, 2022
Mathematics
college
4
votes
61.8k
views
OMS Manufacturing expects to produce and sell 12000 units of Big, its only product, for $20 each. Direct material cost is $3 per unit, direct labor cost is $10 per unit, and variable manufacturing overhead
answered
Nov 7, 2021
Business
college
2
votes
49.7k
views
The average American spent $8,508 on health care in 2011. The cost of health care is projected to rise about 5.8% per year for the years 2012-2022. Calculate the projected amount the average American spent
answered
Oct 15, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
1.2k
views
Which type of evidence should victims collect to help officials catch cyber bullies ? -home addresses -birthdays -social media usernames -user passwords
answered
Oct 10, 2021
Computers and Technology
college
3
votes
34.5k
views
5^10/5^3 rewrite in the form of 5^n
answered
Sep 2, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
111k
views
A 3 yard roll of waxed paper costs $3.33. what is the price per foot?
answered
Apr 10, 2021
Mathematics
college
2
votes
81.3k
views
Could someone revise my poem? its for my english class and i'm not sure about it. Please correct any imperfections and feel free to leave some some constructive criticism! This poem is one hundred percent
answered
Mar 12, 2021
English
high-school
0
votes
89.2k
views
Three less than the total of a number and nine
answered
Mar 4, 2021
Mathematics
college
6
votes
134k
views
Need help ASAP!!!!!!!!!!!!!!!
answered
Feb 24, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
92.7k
views
The Venn diagram compares the characteristics of two species of penguin. Now look at this image of a penguin, which statement can be made about the 45 kg penguin pictured? It is a little penguin. It is
answered
Jan 22, 2021
Biology
high-school
3
votes
120k
views
One of Ted's responsibilities is to regularly review HR initiatives to make sure they are in line with his company's strategy of being first to market. In other words, Ted needs to ensure __________ alignment.
answered
Dec 11, 2020
Business
high-school
1
vote
160k
views
Whole numbers are closed under addition because the sum of two whole numbers is always a whole number. Explain how the process of checking polynomial division supports the fact that polynomials are closed
answered
Nov 11, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
230k
views
the circle graph shows how a family spends an annual income if 58500 is used for entertainment which is 11% and housing which is 28% combined what is the total annual income
answered
Oct 20, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
54.7k
views
A container of gas is initially at 0.500 atm and 25 degrees Celsius, what will be the pressure at 125 degrees Celsius?
answered
Aug 23, 2020
Chemistry
middle-school
6
votes
231k
views
Based on the information below, which statement provides a logical conclusion? On Monday, Suzanne got up at 6:00 a.m. and was on time for first period. On Wednesday, Suzanne got up at 6:15 a.m. and was
answered
Apr 9, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
196k
views
Which president's foreign policy is described by the ideas below? international involvement used military to gain oversees possessions built Panama Canal Theodore Roosevelt William McKinley James Monroe
answered
Jan 30, 2020
History
high-school
0
votes
52.3k
views
What makes the United States multicultural ? A. The efforts to make everyone behave the same way B. The restrictions in immigration laws C. The existence of privileged groups D. The presence of many ethnic
answered
Nov 13, 2019
Social Studies
middle-school
4
votes
200k
views
A professor wants to arrange his books on a shelf. he has 30 books and only space on the shelf for 20 of them. how many different 20-book arrangements can he make using the 30 books? this is an example
answered
Jun 28, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
22.0k
views
What are rich farmers called in Tudor times
answered
Apr 19, 2019
History
middle-school
4
votes
149k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org