menu
Qammunity
Questions by David Sulpy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by David Sulpy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by David Sulpy
Filter
User David Sulpy
Recent activity
All questions
All answers
Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries. 1 pound = 16 ounces
asked
Jan 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
4.8k
views
How many years ago the moon form
asked
Dec 12, 2021
History
middle-school
2
answers
5
votes
140k
views
History- when was the ice age? a. after the flood b. when the earth was created c. after christ d. in the 1200s
asked
Sep 28, 2021
History
middle-school
2
answers
5
votes
222k
views
1 pol 2. * 2. Jerome bought 6 pounds of apples for $0.99 per pound. How much did he pay for the apples? A $6.99 B. $5.94 C. $5.01 D. $8.15 A B С D
asked
Sep 8, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
173k
views
1pt The heaviest concentration of asteroids lies in a belt between and O A. Mars and Jupiter OB. Venus and Earth O C. Jupiter and Saturn OD. Uranus and Neptune E. Mercury and Venus
asked
Aug 28, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
2
votes
82.4k
views
Select the correct answer from each drop-down menu. Alma is walking in a park. Suddenly, a wild dog charges toward her. Alma is frightened. The starts to respond by increasing her heart rate and dilating
asked
Jul 13, 2021
Biology
high-school
2
answers
4
votes
222k
views
Which selection is an example of an incomplete sentence? A.The lake was clear. B.Sail boats were slowly drifting over the water. C.You could see fish as they. D.Many people were swimming in the lake.
asked
Jun 19, 2021
English
high-school
2
answers
2
votes
25.3k
views
Need help & Thank you !!!!
asked
Jan 26, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
189k
views
What ended the absolute Monarchy in Britain and established a republic?
asked
Jan 1, 2021
History
high-school
1
answer
1
vote
153k
views
In passing the Sherman antitrust act 1890 congress intended to?
asked
Jul 5, 2020
History
middle-school
1
answer
5
votes
125k
views
01:51:26 Read the passage from Leviticus 19:15 in the Bible. You shall not render an unjust judgment; you shall not be partial to the poor or defer to the great: with justice you shall judge your neighbor.
asked
Jun 12, 2020
History
middle-school
1
answer
1
vote
155k
views
Laurie and paul just moved to California
asked
Feb 18, 2020
English
middle-school
1
answer
3
votes
40.6k
views
A humorous scene inserted in a play to provide emotional relaxation is called relief.
asked
Feb 3, 2020
English
high-school
1
answer
1
vote
81.7k
views
The ancient athenians developed the first form of democracy, called:
asked
Dec 24, 2019
History
high-school
1
answer
4
votes
223k
views
Which sentence best explains adam and eve’s fall
asked
Nov 23, 2019
English
college
1
answer
4
votes
58.6k
views
Write a slope intercept equation for a line with the given characteristics m=-5/6, passes though (-5,-1)
asked
May 22, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
161k
views
Jefferson implies that the initial purpose of his walk was to
asked
Apr 10, 2019
English
middle-school
2
answers
4
votes
77.3k
views
Which ancient culture of the americas inhabited parts of present-day ecuador, peru, chile, bolivia, and argentina? moche chavin incas zapotecs?
asked
Sep 18, 2018
History
high-school
2
answers
0
votes
226k
views
We had 2 pies on thanksgiving we cut each pie into 10 slices dad and i each ate 1 piece of pie our cousins ate the rest what portion of the pies did our cousins eat?
asked
Sep 18, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
73.7k
views
What element does this atom belong to? A. boron B. lithium C. sodium D. More information is needed
asked
Aug 1, 2018
Biology
middle-school
1
answer
2
votes
102k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity