menu
QAmmunity.org
Answers by David Monniaux
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by David Monniaux
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by David Monniaux
Filter
User David Monniaux
Recent activity
All questions
All answers
Which expression is equivalent to if no denominator equals zero
answered
Jun 26, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
7.9k
views
What is the slope for (-4,7), (-6,-4) and the slope for (15,8) (-16,9)
answered
Jun 24, 2022
Mathematics
college
3
votes
78.7k
views
1. Which measure is equivalent to 16 quarts?
answered
May 25, 2022
Mathematics
college
10
votes
147k
views
From the information in the diagram can you prove FTG is congruent to FGE
answered
May 21, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
234k
views
True or false, first amendment rules don't apply to private companies.
answered
May 7, 2022
Social Studies
college
12
votes
17.6k
views
Identify the domain and range of the following relation. {(3,-2), (5,2), (7,6), (9,10), (11,14)}
answered
Feb 26, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
167k
views
If the mass of an object is 10 kg and the acceleration of an object due to gravity is 9.81 m/s/s, the force of the object can be calculated to be
answered
Jan 12, 2022
Chemistry
high-school
4
votes
85.5k
views
Which robber barons engaged directly in war profiteering and later became the most powerful banker in the U.S.
answered
Sep 4, 2021
History
college
3
votes
219k
views
A 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?
answered
Aug 28, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
61.8k
views
A spinner with 4 colors is spun for a total of 50 trials. Yellow was selected 10 times. What is the experimental probability of the spinner landing on yellow? StartFraction 2 over 25 EndFraction One-fifth
answered
Jul 13, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
164k
views
What is up guys can, anyone give me some differences of the national, state, and local governments?
answered
May 31, 2021
History
high-school
5
votes
102k
views
At the market, 888 apples cost \$4$4dollar sign, 4. How much do 999 apples cost?
answered
Apr 7, 2021
Mathematics
college
0
votes
115k
views
An anatomy and physiology instructor scratches chalk across the blackboard causing a screeching sound. Several students get a feeling like their "hair is standing on end." This response is part of the
answered
Mar 16, 2021
Biology
high-school
2
votes
28.9k
views
The United States _____ Canada’s exports. pays higher prices for buys almost all of imposes high tariffs on buys very few of
answered
Nov 20, 2020
Geography
high-school
0
votes
173k
views
Solve for x: x²−9=5(x−3).
answered
Oct 27, 2020
Mathematics
high-school
5
votes
43.0k
views
Lupe can ride her bike at a rate of 20 mph when there is no wind. On one particular day, she rode 2 miles against the wind and noticed that it took her the same amount of time as it did to ride 3 miles
answered
Jun 24, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
76.9k
views
Does the nation-state exist the ancient world?
answered
Jun 15, 2020
History
middle-school
4
votes
162k
views
Please help me with this!!!
answered
May 30, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
34.1k
views
Cosmic inflation refers to a brief early period of hyper-rapid expansion of space-time. stellar winds creating bubbles of gas. the current period of cosmic acceleration. the ongoing expansion of the Universe.
answered
May 27, 2020
Geography
high-school
5
votes
231k
views
The US became more active in international affairs because it was looking for new markets to sell its industrial goods to. A) True B) False
answered
Jan 30, 2020
History
middle-school
5
votes
2.9k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org