menu
QAmmunity.org
Answers by Daveruinseverything
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Daveruinseverything
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Daveruinseverything
Filter
User Daveruinseverything
Recent activity
All questions
All answers
What is 1/3 + 3/8 = ? (please show work)
answered
May 18, 2022
Mathematics
college
8
votes
115k
views
{x}^(2) - 6x - 12
answered
Apr 21, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
54.0k
views
Does the word basketball need to be capitalized
answered
Apr 4, 2022
English
college
7
votes
114k
views
Grandmas house is always fun
answered
Mar 18, 2022
English
college
3
votes
47.4k
views
Which point is directly above (4, –1)?\ help fast
answered
Mar 7, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
96.9k
views
Please help me this is due soon it’s only 3 questions ????? ASAP
answered
Jan 27, 2022
History
high-school
13
votes
226k
views
Which system of equations has no solutions?
answered
Dec 29, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
72.0k
views
Which option was used to revise this sentence? I studied hard and did well on the exam. Because I studied hard, I did well on the exam. A. reversed the order of subject and verb B. changed to a question,
answered
Dec 6, 2021
English
high-school
2
votes
116k
views
Which ordered pair is a solution of this equation? Please and thank you
answered
Nov 29, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
140k
views
Are protists vascular yes or no
answered
Nov 2, 2021
Biology
middle-school
3
votes
83.6k
views
Multiple and simplify 4/7•35
answered
Oct 20, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
191k
views
__________ created an ineffective government system in the United States. A. The Preamble B. The Constitution C. The Articles of Confederation D. Shays’ Rebellion
answered
Oct 4, 2021
History
college
4
votes
130k
views
Using the Zero Product Property, solve for the x-values given (x-2)(x+3)=0.
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
175k
views
What is the unit rate of 5 books cost $25 ?
answered
Aug 1, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
97.7k
views
A restaurant sells tea for $1.50 plus $0.50 per refill. The restaurant brews enough tea for 4 refills per customer. The linear function that represents the total cost of r tea refills is C(r)=0.5r+1.5.
answered
Jun 28, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
194k
views
Employees can smoke within what areas of the food establishment? -Designated smoking areas Or -Dry food storage and food preparation areas
answered
Jun 10, 2021
Health
middle-school
2
votes
158k
views
The tropical wet and dry climate can be found in _____ A: Australia, New Zealand, Antartica B: Australia and the Pacific Islands C: Australia, New Zealand, Pacific Islands D: New Zealand and the Pacific
answered
May 2, 2021
Geography
high-school
4
votes
162k
views
What is wolf biology
answered
Apr 1, 2021
Biology
high-school
3
votes
123k
views
Why is light a wave?
answered
Feb 25, 2021
Chemistry
college
5
votes
110k
views
What effects do illegal drugs have on American society ? The answer can be given in either complete sentences or as a bulleted list .
answered
Feb 23, 2021
Health
middle-school
5
votes
193k
views
Page:
« prev
1
2
3
4
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org