menu
QAmmunity.org
Answers by DatsunBing
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by DatsunBing
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by DatsunBing
Filter
User DatsunBing
Recent activity
All questions
All answers
Match each description to its example. 1. (2, -3) → (-2, -3) not a reflection 2. (2, -3) → (-3, 2) reflection across the y-axis 3. (2, -3) → (-2, 3) reflection across the x-axis 4. (2, -3) → (2, 3) reflection
answered
May 18, 2021
Mathematics
college
1
vote
31.3k
views
Based on Chapter 1, what problem did the Everglades face in 1920?
answered
Mar 23, 2021
History
high-school
2
votes
888
views
A small group of foxes moved to a new environment, starting a new population. They began with a population of 10 foxes, and over the course of 2 years expand into a population of 40. The population increased
answered
Mar 22, 2021
Biology
college
5
votes
104k
views
Both Marianne and Elinor believe that the lock of hair in Edward Ferras's ring belongs to
answered
Mar 20, 2021
English
college
7
votes
133k
views
Do you think Orwell wrote this essay to inform or to persuade his audience? How did Orwell expect his audience to react to his ideals? How can you tell? Shooting an Elephant.
answered
Dec 2, 2020
English
college
4
votes
203k
views
What is the solution to f (x)=g (x), if f (x)=-x and g (x)=x
answered
Oct 16, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
52.6k
views
It takes 15 men working steadily 4 days to dig the foundation for a new apartment. How many days would it have taken 25 men working at the same rate to dig the foundation? Express your answer as a decimal
answered
Sep 19, 2020
Mathematics
high-school
6
votes
231k
views
The Coast Guard had been monitoring the strong winds and high waves. The Coast Guard Cutter Florida was headed toward the beach to warn swimmers about the danger. They were ready to post red flags warning
answered
Apr 6, 2020
English
middle-school
4
votes
227k
views
Donna bought 4 bags of dog treats for $9.96. What is the cost per bag of dog treats?
answered
Mar 11, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
126k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org