menu
QAmmunity.org
Answers by Daron Spence
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Daron Spence
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Daron Spence
Filter
User Daron Spence
Recent activity
All questions
All answers
A. Les Descriptions / Descriptions Select the correct adjective to form a logical sentence. 1 Sobo Badè est un {(a) nouvel (b) bel &bon} endroit. Oui, c'est beau. 2 Tous (all) les artistes sont {(a) jolis
answered
May 15, 2022
French
high-school
6
votes
160k
views
1234567891011121314151617181920
answered
Apr 20, 2022
Mathematics
college
0
votes
78.4k
views
What is the major difference between a sound generalization and an oversimplification?
answered
Feb 28, 2022
History
high-school
3
votes
71.2k
views
Willis Company made a $280,000 investment in new machinery. Assuming the company's margin is 7%, what income will be earned if the investment generates $570,000 in additional sales
answered
Dec 14, 2021
Business
college
1
vote
131k
views
1) Find the minimum and maximum values for the function with the given domain interval. minimum value = 7; maximum value = 8 minimum value = 0; maximum value = 7 minimum value = 0; maximum value = none
answered
Oct 29, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
96.2k
views
15% of what number is 1?
answered
Oct 11, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
67.1k
views
PLEASE HELP Which of the following represents a system that is completely open? A. a pot of boiling water B. a pressure cooker C. a capped soda bottle D. a pressurized canister of helium gas
answered
Sep 16, 2021
Physics
middle-school
0
votes
216k
views
If you want to rent an apartment for $625 plus 1 month deposit, how much do you pay upfront?
answered
Jul 16, 2021
Mathematics
college
3
votes
96.3k
views
Graph the linear equation y=3/4x+2
answered
May 26, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
58.2k
views
Each parking spot is 8 feet wide. A parking lot has 24 parking spots side by side. What is the width (measured in yards) of the parking lot?
answered
Apr 30, 2021
Mathematics
college
2
votes
144k
views
The overwhelmingly supportive response on behalf of many Oklahomans that came out of the Oklahoma City bombing tragedy became known as the "Oklahoma A. Outpouring B. Vibe C. Nature D. Standard
answered
Feb 10, 2021
History
middle-school
4
votes
82.3k
views
2. The Travels of Marco Polo were published after his release from prison in: A. 1499 B. 1299 C. 1221 D. 1421
answered
Feb 9, 2021
History
high-school
0
votes
148k
views
Describe why alternate interior angles are not always congruent?
answered
Jan 22, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
44.5k
views
Read this passage from “The Turtle.” What lesson can the reader take away from this episode of the turtle’s adventure? Now the going was easy, and all the legs worked, and the shell boosted along, waggling
answered
Jan 17, 2021
English
middle-school
7
votes
5.3k
views
Shakira is planning to put a lawn in her backyard by installing sod (rolls of grass) and needs to know how many square feet of sod she should order. Her yard is irregularly shaped and has fishpond in the
answered
Jan 7, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
70.1k
views
Which of the following transformations is shown? A.Translation 5 units up and 4 units to the right B.Translation 5 units up and 5 units to the right C.Reflection across the y-axis and translation 4 units
answered
Nov 28, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
213k
views
What is the equation of the line that is parallel to the given line and passes through the point (-4,-6 )? coa X (-8,4) (84) -10-8 -6 4 -2. 2 4 6 8 10 x 64-6) Save and Exif Mark this and return Next Submit
answered
Oct 26, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
89.9k
views
HELP PLEASE !!!! I am confused on how to arrange this question
answered
Apr 13, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
18.2k
views
At a local pizza place, the cost of a large cheese pizza is $13.99. Each additional topping is $1.25. The Tigerd family orders a large pizza topped with pepperoni, mushrooms, olives, and sausage. How much
answered
Feb 25, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
60.2k
views
The tasty swirl sells ice cream for $4 dollars a bowl for the first bowl, and $2 for each bowl after that. Can you determine the cost when a family buys 1,2,3 and 4 bowls of ice cream at each place.
answered
Feb 21, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
34.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org