menu
QAmmunity.org
Answers by Dan Me
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Dan Me
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dan Me
Filter
User Dan Me
Recent activity
All questions
All answers
How many pounds are there in 2 and 1 over 4 tons? (1 ton = 2000 pounds) 2025 4000 4500 4525
answered
Sep 28, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
55.4k
views
Problem: Construct a triangle with interior angle measures of 45° and 45°. The third angle of the triangle is
answered
Aug 11, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
214k
views
When did the treaty of Versailles leave Germany's Economy? (The exact date)
answered
Jul 15, 2021
History
middle-school
4
votes
72.9k
views
Write the prime factorization of 90. Use exponents where possible.
answered
May 8, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
152k
views
Which is an invention that improved safety for railway passengers? refrigerated rail cars Pullman sleeping cars time standardization air brakes
answered
Apr 1, 2021
History
middle-school
1
vote
188k
views
Dewayne is throwing a birthday party for his friend. He wants to serve each guest one cupcake and one can of soda. At the store, soda is sold 6 to a pack, and cupcakes are sold 4 to a pack. What is the
answered
Mar 7, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
69.2k
views
Which of the following is a negative effect of the rise in agricultural technology following World War II?
answered
Mar 2, 2021
Computers and Technology
middle-school
3
votes
163k
views
What is fhe importance of cell membranes
answered
Jan 21, 2021
Biology
high-school
2
votes
132k
views
Mrs. mott called two companies about getting new uniforms for the soccer team. The first company she called charges $70 per uniform. The second company she called charges $280 plus $30 per uniform. For
answered
Jan 20, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
144k
views
Which of the following is a product of the photosynthesis reaction?
answered
Sep 22, 2020
Social Studies
middle-school
1
vote
31.1k
views
An 8-pound bag of apples costs $15.36. What is the price per ounce?
answered
Mar 22, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
79.2k
views
You are examining a urine sample from an individual with a suspected urinary tract infection. You were unable to observe/detect any microbes until you viewed the sample at 1000X TM. To which domain of
answered
Jan 22, 2020
Health
high-school
7
votes
235k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org