menu
QAmmunity.org
Answers by Dan Lincan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Dan Lincan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dan Lincan
Filter
User Dan Lincan
Recent activity
All questions
All answers
using your age to the nearest whole number and ignoring leap years how many seconds have you been alive
answered
Aug 15, 2022
Mathematics
college
2
votes
123k
views
What term is used for the supported point in the center of a lever? a.rebar b. wedge c. fulcrum d. axium
answered
Aug 15, 2022
Physics
college
9
votes
128k
views
A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.08, a 2-pound bag costs $2.04, and a 3-pound bag costs $2.79. Enter the unit cost in price per pound for each. Complete
answered
Jul 20, 2022
Mathematics
middle-school
10
votes
42.8k
views
Please answer correctly !!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!
answered
May 24, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
92.9k
views
Question 7 Select the question that corresponds to the answer: Je m'habille, je mange et je prends le bus. O Comment tu fais? O Qui fait le matin? O Qu'est-ce que tu fais le matin? O Où vas-tu le matin?
answered
May 19, 2022
French
high-school
1
vote
13.7k
views
A birdbath holds 4 liters of water. How many milliliters does it hold?
answered
May 7, 2022
Mathematics
college
7
votes
6.2k
views
Determine whether (3,2) is a solution of y = 3x +2.
answered
Mar 5, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
82.8k
views
EASY SPANISH QUESTION
answered
Jan 20, 2022
Spanish
high-school
2
votes
80.3k
views
The atomic radius of phosphorus is greater than the atomic radius of another element with different properties. Which of the following statements about the location of this other element on the periodic
answered
Dec 7, 2021
Chemistry
high-school
6
votes
105k
views
3) 8x = 72 It’ll help
answered
Nov 5, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
228k
views
Tell us about a time when you reaffirmed or rejected an idea or belief. What provoked the rethinking process and how did you resolve the matter?
answered
Oct 13, 2021
Social Studies
high-school
4
votes
163k
views
Which equation has infinitely many solutions? A. 12 + 4x = 6x + 10 – 2x B. 5x + 14 – 4x = 23 + x – 9 C. x + 9 – 0.8x = 5.2x + 17 – 8 D. 4x – 2x = 20
answered
Oct 8, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
125k
views
Which side of Pi does he rely on most to stay alive on the lifeboat, his rational/scientific side or his imaginative/religious side?
answered
Oct 8, 2021
English
middle-school
2
votes
213k
views
A case of single-serving bags of chips contains 8 boxes. Each box contains 10 bags of chips. A case of chips cost $29.60. What is the unit price for a single bag of chips?
answered
Sep 25, 2021
Mathematics
college
6
votes
229k
views
Convert degree measure to radians measure a. 60o b. 90o c. 120o d. 150o
answered
Sep 9, 2021
Mathematics
college
3
votes
159k
views
g A smart phone charger delivers charge to the phone, in the form of electrons, at a rate of -0.75 C/s . Part A How many electrons are delivered to the
answered
Aug 10, 2021
Physics
college
4
votes
43.2k
views
Which of the following is how we find slope from a graph? m = run rise m = horizontal change vertical change m = change in x change in y rise O m= run
answered
Jul 4, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
138k
views
Explain how to find the LCM of 8 and 10
answered
Jun 15, 2021
Mathematics
college
7
votes
293
views
1. The line of best fit for the data in the table below is y = 3.3x + 1.3 Use this model to find the value of y when x = 15. A 38.5 B 50.8 C 35.2 D 47.1
answered
Mar 20, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
35.8k
views
Are grapic novels considerd a genre
answered
Jan 11, 2021
English
college
6
votes
116k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org