menu
Qammunity.org
Questions by Dan Gayle
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Dan Gayle
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Dan Gayle
Filter
User Dan Gayle
Recent activity
All questions
All answers
Did i do it correctly? if no please give the explanation and answer! :):):)
asked
Aug 5, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
206k
views
The following items are components of a traditional balance sheet. How much is the total equity of the firm? Plant and equipment $44,600 Common stock 15,000 Cash 7,300 Inventory 22,400 Bad debt reserve
asked
Jul 16, 2021
Business
college
1
answer
5
votes
48.8k
views
Chickens By LiamReptile An Original Song Chickens They get on with life as a queen, They're a short kinda type. They like playing golf on Sundays, They like rowing boats in the week. They like to contemplate
asked
May 21, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
108k
views
Any variation or gradation of a color is
asked
May 16, 2021
Health
college
1
answer
2
votes
58.0k
views
To determine the unit price for printing a book, divide the total cost of printing by the number of copies printed. Suppose a printer charges $8100 to print 1800 copies of a book. What is the unit cost
asked
Feb 2, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
10.8k
views
I ran 800m, 5km,1,000cm. How many meters did I run all together
asked
Jan 18, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
212k
views
What region of asia has the most potential and why
asked
Dec 23, 2020
Geography
middle-school
2
answers
2
votes
111k
views
(Real World Example!) Suppose you have 23% of your computer filled with business, 4% filled with lawsuit order, and 39% filled with math documents. What percentage is filling the computer? If you deleted
asked
Dec 3, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
191k
views
How do you solve this question? Differentiate: x √(x) - {x}^(2) √(x)
asked
Oct 12, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
176k
views
Sid is $300 in debt. He needs to get the debt down to no more than $100 within the next 8 mouths .If he pays the same amount each mouth, what is the minimum he must pay off each mouth to manage this?
asked
Apr 23, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
20.0k
views
Which of the following is not considered to be a cause of the Great Depression? A. The crash of the American stock market B. The Fascist dictatorships in Germany and Italy C. The increased isolationism
asked
Dec 25, 2019
History
high-school
2
answers
2
votes
186k
views
a gas has volume of 237.54mlnwhen measured at 45°C if the temperature changed to 65°C what would be the new volume
asked
Oct 10, 2019
Chemistry
middle-school
1
answer
1
vote
35.4k
views
The federal system is one of the main reasons that u.s. parties are ________ than their european counterparts.
asked
May 8, 2019
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
145k
views
Which fact provides the BEST evidence to support the conclusion that James Oglethorpe was a progressive leader during the establishment of the Georgia colony? A) Oglethorpe led the Georgia militia against
asked
May 4, 2019
History
high-school
2
answers
5
votes
166k
views
The Marginal Propensity to Consume is how much you spend for every dollar your income increases. How much money is spent if MPC is .8 and you have a $10,000 raise? A. $80 B. $8,000 C. $800
asked
Dec 26, 2018
Business
high-school
2
answers
5
votes
133k
views
How many moles of carbon are in 2 moles of caffeine
asked
Aug 11, 2018
Chemistry
middle-school
1
answer
5
votes
35.0k
views
Ahmad runs 5 miles in 38 minutes. at the same rate, how many miles would he run in 57 minutes?
asked
Mar 16, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
145k
views
Which statement about the following reaction is correct? CH4 (g) + 2O2 (g) yields CO2 (g) + 2H2O(l) deltaH = -890 kJ reacting one mole of oxygen (O2) absorbs 445 kJ of energy reacting one mole of oxygen
asked
Dec 8, 2017
Chemistry
high-school
2
answers
4
votes
49.5k
views
How do I multiply out (2x -3)(2x +5)
asked
Sep 13, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
173k
views
In many cases, ________ integration is more profitable than ________ integration.
asked
Apr 18, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
135k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org