menu
QAmmunity.org
Questions by Daff
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Daff
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Daff
Filter
User Daff
Recent activity
All questions
All answers
Help help help me please
asked
Feb 1, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
202k
views
Which is a better buy on frozen orange juice? 80 ml for $1.95 75 ml for $1.80
asked
Dec 12, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
147k
views
A 100 kg mass is pulled along a frictionless surface by a horizontal force F such that its acceleration is 10.0 m/s2. A 20 kg mass slides along the top of the 100 kg mass and has an acceleration of 3.0
asked
Nov 22, 2020
Physics
high-school
1
answer
3
votes
24.4k
views
Write the amount of water in each glass in milliliters.there are 1/20 liters
asked
May 22, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
221k
views
Shelly's employer pays for 42% of her annual health insurance premium of $5,450.00. Shelly pays the remaining balance by having it deducted in equal amounts from her 26 paychecks throughout the calendar
asked
Feb 20, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
157k
views
Solve the system of equations by graphing
asked
Dec 5, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
140k
views
Reggie currently has a square rug in his living room. He is moving soon and has determined that for his new living room, he will need a rug that has a width that is two feet shorter than his current rug
asked
Aug 1, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
62.2k
views
How are the amish and east asian approaches to education similar to each other? how are they different
asked
Dec 11, 2018
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
48.4k
views
a pair of inline skates are on sale for $90. If this price represents 9% discount from the original price, what is the original price to the nearest cent
asked
Dec 21, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
44.6k
views
Which does the word part - pel mean in the word compel?
asked
Nov 10, 2017
English
high-school
1
answer
3
votes
224k
views
What do payroll taxes help fund
asked
Aug 20, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
154k
views
A 30 second advertisement on a local television station during prime time costs the advertiser $1,280.00. To the nearest cent, how much does the add cost per second?
asked
Mar 11, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
211k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org