menu
QAmmunity.org
Questions by Czardoz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Czardoz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Czardoz
Filter
User Czardoz
Recent activity
All questions
All answers
How were the planets in the solar system formed?. answers: The remaining materials from the sun's formation clumped together due to gravity. The dust particles were attracted by gravity from distant galaxies.
asked
Oct 4, 2023
Biology
middle-school
2
answers
5
votes
202k
views
Can you give me an example of how you used transitions?
asked
Feb 3, 2023
English
college
1
answer
12
votes
180k
views
5.0×10 1 1.50×10 5 = ? help please last day of school
asked
Nov 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
116k
views
Aliyah spent $27 on nine fancy pens. How much did each pen cost?
asked
Sep 25, 2022
Mathematics
college
2
answers
20
votes
23.3k
views
a group of five people can do a piece of work in 6 hours calculate the time a group of 8 people will take to complete the same work
asked
Sep 18, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
28.2k
views
Briefly describe the weaknesses of the Articles of Confederation.
asked
Sep 11, 2022
History
high-school
1
answer
0
votes
96.0k
views
How is Shariah in modern Iran and modern Saudi Arabia diffrent?
asked
Sep 4, 2022
History
middle-school
1
answer
4
votes
182k
views
Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage rate of increase or decrease. y = 2100(0.96)^x
asked
Jul 15, 2022
Mathematics
college
2
answers
18
votes
98.4k
views
Jordyn is weighing ingredients on a kitchen scale to make bread. The bowl weighs 1½ pounds. He adds several scoops of flour. The total weight of the bowl and the flour is 2¾ pounds. If each cup of flour
asked
Jun 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
48.9k
views
Pleaseee answer correctly !!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!
asked
May 18, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
161k
views
~Which phone card is better Call MOM: 30 minutes for $2.50 or FONEPlus: 45 Minutes for $4.00 ~The unit price of a T-shirt is $6.50 when purchased in a pack of 3. A single shirt costs $8. What is the least
asked
Apr 12, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
21
votes
26.2k
views
Fill in the blank. The numbers are {0, 1, 2, 3, 4, ...}.
asked
Jan 19, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
180k
views
Young Jeffrey is bored, and decides to throw some things out of the window for fun. But since he is also very curious, he decides to do so in a controlled way. Jeffery takes a rock, his tennis ball, and
asked
Oct 25, 2021
Physics
high-school
1
answer
4
votes
100k
views
Order the numbers below from least to greatest √5,3.7,1/2,-4,-9/4
asked
Aug 23, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
219k
views
Can someone give a definition for these words? they don’t have to be full sentences but i need it ASAP Convention Compromise Delegate Elect Effective Expansion Faction Federal Government Foreign Fundamental
asked
Aug 1, 2021
History
college
1
answer
1
vote
46.1k
views
You purchased a leather jacket for $121.00. The Discount Rate 15%. Find the NEW Total of the jacket after the discount was applied.
asked
Jul 20, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
1.0k
views
True or False. Paul Gauguin associated with several famous painters, including Renoir and Van Gogh
asked
Apr 22, 2021
French
college
1
answer
1
vote
69.4k
views
Proponents of using the inflation tax to finance government budget deficits argue that: Multiple Choice these deficits would be far worse otherwise. inflation is ultimately beneficial in the long run.
asked
Apr 18, 2021
Business
high-school
1
answer
2
votes
81.5k
views
Which endocrine glands produce hormones that work with the sympathetic nervous system and cause the fight or flight response?
asked
Feb 16, 2021
Biology
high-school
1
answer
0
votes
170k
views
Design a voltaic cell using magnesium as one of the electrodes. Magnesium can be represented as either Metal A or Metal B in the above drawing. Use metal chlorides as the solutions in the two chambers.
asked
Jan 2, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
194k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org