menu
QAmmunity.org
Answers by Cumhur
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Cumhur
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Cumhur
Filter
User Cumhur
Recent activity
All questions
All answers
Identify the gerund phrase and identify how it is used in the sentence(like as a subject): I enjoyed reciting it, and I still know it by heart.
answered
Nov 20, 2023
English
middle-school
3
votes
3.2k
views
Instructions: Match the quadratic equation to the type of factoring that could be used to solve it.
answered
Oct 8, 2023
Mathematics
college
7
votes
83.3k
views
Indicate operations and simplify: 12a+7a-(5a+12)
answered
Sep 22, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
22.1k
views
Another Poem: Please just put your thoughts and opinions about it that's all. My first and foremost: I could sit here all day thinking about it We could argue that it’s just in my head You can say it won’t
answered
Jul 30, 2023
English
high-school
2
votes
229k
views
The sum of two numbers is 20. When the second number is subtracted from the first number, the difference is 4. Find the two numbers. What are the two numbers?
answered
Dec 29, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
141k
views
15. Choose the sentence with correct subject-verb agreement. A. Galilea, a union electrician, were on his way to Anchorage, 240 miles beyond Denali on the George Parks Highway B. There is many dangers
answered
Dec 12, 2022
English
college
6
votes
175k
views
Is oxygen ionic or molecular
answered
Nov 18, 2022
Chemistry
high-school
7
votes
117k
views
Who was the leader of Germany during war
answered
Sep 17, 2022
History
high-school
3
votes
218k
views
For almost every choice you make in the game you'll need to choose between using your debit card and credit card. to continue enter the day of month when your credit card statement will be issued! enter
answered
Sep 7, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
71.0k
views
PLZ Help! I'm crying over this....
answered
Aug 26, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
55.0k
views
1.0 Im in need for help..
answered
Mar 14, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
22.8k
views
Guys help me! i need it! im struggling :(
answered
Feb 17, 2022
History
high-school
11
votes
207k
views
PLS I NEED THIS ASAP -2/12 divided by 6
answered
Jan 8, 2022
Mathematics
middle-school
3
votes
129k
views
You(will, would) _ see that i am right.
answered
Dec 29, 2021
English
high-school
1
vote
78.2k
views
Which of the following goals set by the nursing administration unit best illustrates strategic management?
answered
Nov 29, 2021
Health
college
2
votes
72.0k
views
A family went to a baseball game. The cost to park cars was $5 and the cost per ticket was $21. Write a linear function in the form y=mx+b for the total cost of going to the baseball game, y, and the total
answered
Oct 26, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
149k
views
A 20 kg shopping cart moving at a velocity of 0.5 m/s collides with a store wall and stops. The momentum of the shopping cart
answered
Sep 26, 2021
Physics
college
4
votes
98.4k
views
Tyler bought 3 calculators and 7 pens for $67.80. Barbara bought 6 calculators and 2 pens for $92.40. How much does each pen cost?
answered
Aug 18, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
1.9k
views
Broussard Skateboard's sales are expected to increase by 25% from $8.6 million in 2019 to $10.75 million in 2020. Its assets totaled $2 million at the end of 2019. Broussard is already at full capacity,
answered
Jun 29, 2021
Business
college
4
votes
54.9k
views
"However, what I do truly know is that the principal and teachers are doing the _____ best they can to teach and soothe the students from panicking, from the comfort of their homes." Fill in the blank
answered
May 25, 2021
English
middle-school
7
votes
93.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org