menu
QAmmunity.org
Answers by CppBeginner
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by CppBeginner
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by CppBeginner
Filter
User CppBeginner
Recent activity
All questions
All answers
Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppp its a easy history quwstion
answered
Sep 20, 2021
History
middle-school
2
votes
54.1k
views
This is a lab for science can you help with punctuation errors? Also where it says figures I have pictures :) (I am in 7th grade btw so no hate) Leaf lab Purpose: Find out if the leaf area of a given tree
answered
Aug 25, 2021
Physics
high-school
4
votes
182k
views
PLEASE HELP MEEE!!! Pete is trying to get a loan. He has a credit score of 480. How is Pete’s lender likely to view this credit score?
answered
Aug 19, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
210k
views
the ratio of two numbers is 3:7. the product of these 2 numbers is 189. what is the smaller of these numbers?
answered
Jul 14, 2021
Mathematics
college
3
votes
6.6k
views
A cable 90.6 meters long is cut into two pieces so that one piece is 37.2 meters longer than the other. Find the length of each piece of cable.
answered
Jul 4, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
207k
views
Which example best illustrates that light behaves like particles? Light bends as it strikes a window. Light bounces off a white cement sidewalk. Light travels in space at a speed of about 3.0 x 108 m/s.
answered
Jun 24, 2021
Biology
high-school
2
votes
235k
views
The hens rebel against ____ during a winter food shortage.
answered
Feb 28, 2021
History
high-school
7
votes
72.8k
views
For your birthday, you want to take a group of friends to an indoor trampoline center. There are two trampoline parks available on your date. You only have $250 to spend on your party. Pricing Information:
answered
Feb 5, 2021
Mathematics
college
6
votes
7.6k
views
The soccer team is planning to sell health bars for a fundraiser. The prices of purchasing health bars from two different companies are represented by the system of equations shown, where x is the number
answered
Jan 27, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
226k
views
Write a word problem that you can solve using multiples to estimate the quotient. Include a solution
answered
Oct 7, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
4.4k
views
Luz’ family went out to breakfast on Saturday. The bill was $38.50 and the family wanted to leave a 20 percent tip for the server. Below is Luz’s calculation. $38.50(0.02) = $0.77 Did Luz calculate the
answered
Oct 6, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
231k
views
What is the volume of the cylinder use 3.14 for pi
answered
May 24, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
211k
views
a circular marble table top has a diameter of 42 in if the table top cost $280 what is the price per square inch
answered
May 12, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
54.8k
views
Steve and John met at the YMCA where they both work as lifeguards. Whenever they see each other they say hello and have a short conversation about current events. Neither one has shared any personal details
answered
Oct 22, 2019
English
college
5
votes
2.4k
views
The table shows the number of hours two groups of teens spent on science and math homework last week. Each group was made up of 10 teens. 13- to 14-year olds 10 9 11 8 10 10 2 7 8 12 15- to 16-year olds
answered
Oct 14, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
39.2k
views
N general, if you are in a powerboat and an engine fire starts when you are underway (in motion), what is the first action that you should take?
answered
Jun 22, 2019
Biology
high-school
2
votes
86.8k
views
The tires of a go-kart are 1 m in circumference. The tires revolve 15 times per second. What is the the distance the go-kart travels in 40 seconds?
answered
Jun 12, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
92.3k
views
How do you know if an angle is acute or obtuse?
answered
Oct 17, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
55.2k
views
Evaluate √16-x when x=8. Write the answer as a decimal. Round to the nearest hundredth if necessary. A. 4 B. 1.41 C. 2 D. 2.83
answered
Jul 19, 2018
Mathematics
college
1
vote
97.2k
views
A car travels for 2 hours and covers a distance of 240 km. how long will the car take to cover a distance of 600 km at the same constant average speed
answered
Jun 20, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
225k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org