menu
QAmmunity.org
Questions by Chulian
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Chulian
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Chulian
Filter
User Chulian
Recent activity
All questions
All answers
Look at the drawings of Beti Villalobos's daily routine and describe what she does every day. ¡OJO! You will need to use both reflexive and non-reflexive verbs.
asked
May 10, 2021
Spanish
high-school
2
answers
2
votes
197k
views
Derst Inc. sells a particular textbook for $27. Variable expenses are $20 per book. At the current volume of 43,000 books sold per year the company is just breaking even. Given these data, the annual fixed
asked
Apr 22, 2021
Business
college
1
answer
4
votes
129k
views
French waistlines are smaller than American waistlines in part because the French offer foods in smaller portion sizes than do Americans. If so, this would best illustrate the importance of A) social facilitation.
asked
Nov 4, 2020
Social Studies
college
1
answer
0
votes
61.4k
views
How many complex roots does the equation below have? x 6 + x 3 + 1 = 0
asked
May 14, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
78.8k
views
What is the mass of one mole of H?
asked
Mar 9, 2020
Chemistry
middle-school
2
answers
5
votes
7.1k
views
Fill in the blanks in the following proof: Given: 4x = 8 (x-2) Proven: x=4
asked
Jan 12, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
158k
views
Is this right? what is the area of the triangle on the flag of the Phillippines in inches? my answer: 540 inches
asked
Nov 19, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
32.5k
views
Please I need help with this
asked
Nov 13, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
173k
views
If y varies directly as x and y = 21 when x = 5, find x when y = 42.
asked
Sep 27, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
219k
views
PLEASE HELP!!!!!!!!!!! Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit
asked
Jul 21, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
136k
views
A 50-foot ladder leans against a wall, as shown in the figure below. If the base of the ladder is 30 feet away from the wall, how tall is the wall?
asked
Jul 1, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
36.5k
views
**PLEASE HELP I NEED A QUICK ANSWER** Read the excerpt from “The Gift of the Magi” below and answer the question. "One dollar and eighty-seven cents. That was all. And sixty cents of it was in pennies.
asked
May 11, 2019
English
high-school
2
answers
0
votes
77.4k
views
What kind of triangle is this?
asked
Jul 18, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
44.4k
views
A quarter is approximately 0.07 inches thick. A dollar bill is approximately 4.3 × 10^-3 inches thick. which is thicker the dollar bill or the quarter
asked
Feb 8, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
12.5k
views
Why did most of the immigrants who came to america in the late 19th century settle in the cities?
asked
Jun 23, 2017
History
high-school
2
answers
5
votes
138k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org