menu
QAmmunity.org
Answers by Chris Laplante
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Chris Laplante
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Chris Laplante
Filter
User Chris Laplante
Recent activity
All questions
All answers
The nucleus is like the ____________ of the cell. foot stomach hand brain
answered
Jun 24, 2021
Biology
high-school
0
votes
125k
views
The most well-known biogenic d-elements
answered
Jun 19, 2021
Chemistry
college
4
votes
13.1k
views
PLEASE ANSWER!! How does the temperature of the Earth’s mantle compare to the other layers of the Earth? A) The mantle is hotter than the core. B) The mantle is hotter than the crust. C) The mantle is
answered
Jun 18, 2021
Geography
middle-school
3
votes
85.6k
views
How many kilograms of solvent (water) must 0.71 moles of KI be dissolved in to produce a 1.93 m solution?
answered
Jun 16, 2021
Chemistry
college
1
vote
133k
views
Considering what we know of the Holocaust, what does Anne's wish to be cremated reveal to us about her?* *
answered
May 30, 2021
English
middle-school
7
votes
83.3k
views
What are two decimals equivalent to 9.60
answered
Mar 22, 2021
Mathematics
college
6
votes
110k
views
What is the litosphere made of
answered
Mar 20, 2021
Chemistry
college
3
votes
75.7k
views
Find a equation of the line for which (5,10) is a point on the line
answered
Mar 17, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
4.1k
views
Write a system of equations with the solution (5, 2).
answered
Feb 1, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
160k
views
Is this statement true or false? In addition to learning cuneiform, Sumerian scribes were required to study mathematics, science, and literature. True false
answered
Dec 7, 2020
History
high-school
3
votes
58.3k
views
If you buy stock for $45 and sell it 15 years later for 3 times the original investment, what is the return?
answered
Nov 16, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
56.2k
views
Linda purchases 4/5 of a pound of apples for $5.00. What is the cost per pound of apples?
answered
Sep 11, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
29.9k
views
How could a citizen best ensure he or she remains informed? A. Read a variety of news source B. Perform acts of public service C. Determine a political stance and stand by it D. Serve on a jury (apex)
answered
Jul 24, 2020
Social Studies
middle-school
5
votes
19.7k
views
Solve for x. -7 > 13 - 50 Enter your answer as an inequa
answered
May 11, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
218k
views
List four greenhouse gases in the atmosphere. For each gas, describe its prevalence in the atmosphere, its natural sources, its human-induced sources, and how its concentration in the atmosphere might
answered
Mar 27, 2020
Chemistry
high-school
3
votes
41.9k
views
What does t equal ?
answered
Jun 1, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
47.1k
views
line MN passes through points M(4,3)and N(7,12).if the equation of the line is written in slope-intercept form, y=mx+b,what is the value of b?
answered
May 11, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
19.7k
views
Which gives the equivalent fraction form of the decimal number 0.8? 12/7 7/8 3/6 4/5 the answer choices are fractions
answered
Apr 21, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
101k
views
List the sides of triangle LMN in ascending order if L= 65 and M= 44
answered
Mar 2, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
108k
views
Experts believe that most Native Americans died of diseases like smallpox, typhoid, or diphtheria in the first decades of contact with European settlers. Which statement best explains this phenomenon?
answered
Jan 23, 2019
Social Studies
middle-school
4
votes
81.6k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.6m
answers
Search QAmmunity.org