menu
QAmmunity.org
Answers by ChickenFeet
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by ChickenFeet
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by ChickenFeet
Filter
User ChickenFeet
Recent activity
All questions
All answers
Help I don’t understand. Pic above
answered
Nov 16, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
119k
views
What’s another word for pushing force
answered
Sep 8, 2021
Physics
middle-school
6
votes
12.7k
views
Read Shakespeare’s “Sonnet 73” and answer the question. That time of year thou mayst in me behold When yellow leaves, or none, or few do hang Upon those boughs which shake against the cold, Bare ruined
answered
Aug 13, 2021
English
middle-school
3
votes
216k
views
During the rock cycle, rocks get broken apart by weathering, carried along by erosion, and eventually deposited in a body of water. What happens next? a-compaction and cementation into sedimentary rock,
answered
Aug 1, 2021
Biology
high-school
3
votes
74.8k
views
Help plz now asap this is timed
answered
Jul 17, 2021
Chemistry
college
5
votes
220k
views
Are negative numbers whole numbers
answered
Jul 14, 2021
Mathematics
middle-school
0
votes
218k
views
Conjugate the following (1) Réussir (2) Conseiller (3) Couper (4) Perdre. (5) Répondre (6) Remplir
answered
Jun 28, 2021
French
high-school
4
votes
99.4k
views
46. When a person is they are thought to be aware of something. A. unconscious B. conscious C. exercising D. awake
answered
Jun 15, 2021
Health
high-school
1
vote
26.2k
views
Samantha buys $128 worth of goods at a 25% discount. If the sales tax rate is 6.4%, what is the total amount she will pay?
answered
May 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
74.1k
views
Dewwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww
answered
May 9, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
144k
views
How did depictions of Indians in popular culture help to sway popular opinion? Does modern popular culture continue to wield this kind of power over us? Why or why not?
answered
Apr 8, 2021
History
college
3
votes
24.3k
views
In order to go to college, Chris goes from working full-time making $30,000 per year to working part-time at half the salary for two years. The cost of his education will be $5,000. If Chris makes $35,
answered
Mar 31, 2021
Mathematics
college
1
vote
4.4k
views
10) Stephanie spent half of her weekly allowance buying pizza. To earn more money her parents let her weed the garden for $4. What is her weekly allowance if she ended with $8?
answered
Mar 11, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
20.9k
views
which of the following pair is mismatched?femur: long bonetarsals: short bonessternum: long boneskull bones: flat bones
answered
Jul 27, 2020
Health
college
1
vote
8.8k
views
How did the elevation of slavery to a moral issue polarize the North and the South during the 1850s?
answered
Jun 15, 2020
History
high-school
5
votes
45.4k
views
What is the answer to the q
answered
Apr 21, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
90.6k
views
A 16 oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
answered
Dec 6, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
210k
views
How does scarcity affect value of a product?
answered
Oct 9, 2019
History
middle-school
5
votes
156k
views
washington wrote more than 18000 letters in his lifetime if he wrote 5 letters a day for 10 years how many letter would that be
answered
Aug 31, 2019
History
college
1
vote
66.4k
views
Which colonial region was most closely associated with the idea of the "protestant work ethic"? a.the middle colonies b.the southern colonies c.the new england colonies d.the mid-atlantic colonies?
answered
Apr 20, 2019
History
high-school
1
vote
233k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org