menu
QAmmunity.org
Answers by Charlie Page
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Charlie Page
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Charlie Page
Filter
User Charlie Page
Recent activity
All questions
All answers
Dana is moving to a new house. She has 15 boxes for books. Each box can hold up to 22 books. Dana has 375 books. How many more boxes does she need?
answered
Jan 2, 2022
Computers and Technology
college
2
votes
228k
views
Un Chrysler con masa de 2210 kg se mueve a lo largo de un tramo recto de carretera a 105 km/h mientras es seguido por una Ford de 2080 kg de masa el cual se mueve a 43.5 km/h. ¿Qué velocidad tiene el centro
answered
Dec 30, 2021
Spanish
high-school
3
votes
6.6k
views
Fait accompli. help please
answered
Dec 10, 2021
French
high-school
6
votes
234k
views
A rectangular room is 4 times as long as it is wide, and its perimeter is 70 meters. Find the dimension of the room.
answered
Dec 8, 2021
Mathematics
college
4
votes
998
views
What are the coordinates of the image of point A after the segment has been dilated by a scale factor of One-fourth with a center of dilation at the origin? On a coordinate plane, point B is at (negative
answered
Nov 26, 2021
Mathematics
college
0
votes
134k
views
Help me with this one please
answered
Sep 20, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
200k
views
Simplify the expression x + 5+ 3.
answered
Sep 20, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
15.2k
views
Can someone answer please
answered
Sep 14, 2021
Mathematics
college
1
vote
168k
views
6. A box of Oreos costs $6.45 and contains 12 individual packages. Each individual pack of Oreos contains 2 ounces. To the nearest cent, what is the unit price of Oreos per ounce? A. $0.12/oz C. $0.54/oz
answered
Jul 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
34.1k
views
Eleanor placed some marbles in a bag for an experiment. She reaches into the bag and grabs a marble. Eleanor writes down the color of the marble then places the marble back into the bag. This process is
answered
Jul 16, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
186k
views
Y=x+2 is it proportional
answered
Jul 15, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
151k
views
Please help me :> If you can
answered
Jul 9, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
174k
views
What is parrel to the equation y=-1/3-x-1
answered
Jul 5, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
143k
views
In general, the eigenvalues of a diagonal matrix are given by the entries on the diagonal. Verify this for 2 × 2 and 3 × 3 matrices.
answered
Jul 2, 2021
Mathematics
college
6
votes
89.2k
views
Billy is a known bully. Mark was walking home listening to his iPOD when Billy approached him and said, "Give me that iPOD or I’ll break your arm!" Mark gave Billy the iPOD. What crime has Billy committed?
answered
Nov 20, 2020
Arts
high-school
3
votes
95.1k
views
What is the equation of the line that goes through (-3,-1) and (3,3)?
answered
Sep 5, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
13.9k
views
Help n if so show work :(
answered
Aug 9, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
28.5k
views
Which classification best represents a triangle with side lengths 10 in., 12 in., and 15 in?
answered
Jul 25, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
75.3k
views
In a thunderstorm, the formula: M = t 5.6 gives the approximate distance, M , in miles, from a lightning strike if it takes t seconds to hear the thunder after seeing the lightning. If you are 7 miles
answered
Jul 13, 2020
Physics
high-school
2
votes
12.6k
views
Which of these factors led the Greeks and Persians to organize their cities in very different ways? A. Their abilities to access vital trade routes B. Their differing military technologies C. Their unique
answered
Dec 28, 2019
History
high-school
2
votes
187k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org