menu
QAmmunity.org
Questions by Chalup
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Chalup
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Chalup
Filter
User Chalup
Recent activity
All questions
All answers
Solve for x. x + 5 > 4
asked
Nov 21, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
210k
views
THIS IS FOR A REVIEW NOT A TEST. what would N be? I don’t really understand how to find it.
asked
Oct 9, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
3
votes
186k
views
What made farming and mining difficult in brazil ?
asked
Oct 1, 2021
History
high-school
1
answer
0
votes
158k
views
3x+2=2x+2+x How many solutions does the equation have? Explain why and how
asked
Jun 7, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
176k
views
What evidence suggests that China's society was highly patriarchal?
asked
Apr 24, 2021
History
college
1
answer
3
votes
117k
views
Describe the structure of colonial society in the eighteenth century. What developments tended to make society less equal and more hierarchical?
asked
Mar 17, 2021
History
college
1
answer
5
votes
100k
views
Now that you know what "cognates" are, read the paragraph below and write the seven cognate words in it. Soy estudiante de Live Oak Ridge. Me gusta estudiar español, matemáticas y arte. Me gusta jugar
asked
Jan 21, 2021
Spanish
high-school
1
answer
3
votes
226k
views
PLEASE HELP I NEED THE ANSWER BY TODAY! thanks :)
asked
Jun 19, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
230k
views
The number of stamps that Kaye and Alberto had were in the ration of 5:3 respecctively. After Kaye gave Alberto 10 of her stamps, the ration of the number of Kaye had to the number of Alberto had was 7:5.
asked
May 27, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
222k
views
Hey guys can I get some help plz thanks
asked
Sep 26, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
181k
views
What is the √75? Need the answer asap thank you.
asked
Jun 9, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
209k
views
Mr. Petrus buys 3 1/4 pounds of grapes for $4.55. What is the unit cost of the grapes? A. $1.22. B. 1.30 C. 1.40. D. 1.51
asked
Sep 9, 2018
Mathematics
college
1
answer
5
votes
179k
views
√(3x) √(6x) √(14x) can anybody help me out? I think I know what I am doing but, can anyone explain it in detail?
asked
Sep 2, 2018
Mathematics
college
2
answers
5
votes
182k
views
In Puerto Rico, visiting friends and relatives is considered a social obligation and it is not uncommon for guests to arrive unannounced. If visitors arrive at mealtime, the hosts generally invite them
asked
May 23, 2018
Spanish
middle-school
2
answers
0
votes
107k
views
How do you solve this?
asked
Mar 12, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
23.4k
views
If you take salt and mix it with oil what will happen
asked
Jan 24, 2018
Chemistry
middle-school
2
answers
3
votes
69.6k
views
If the average price of four pairs of shoes is $50 and 3 of those pairs of shoes are priced at $35 $40 and $55 what is the price of the fourth pair of shoes
asked
Jan 16, 2018
Mathematics
college
1
answer
5
votes
5.2k
views
If a piece of glass permits light to pass through, then it is considered ___________.
asked
Jan 18, 2017
Arts
high-school
2
answers
1
vote
205k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org