menu
QAmmunity.org
Answers by Chakrit
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Chakrit
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Chakrit
Filter
User Chakrit
Recent activity
All questions
All answers
Cambridge Company has three divisions that all report to the vice president of manufacturing. Each division has two departments. On Cambridge's organization chart, there will be three lines leading to
answered
Dec 2, 2021
Business
college
3
votes
158k
views
Gianna has 2 pairs of shoes, 3 pairs of pants and 4 pairs of shirts. How many outfits consisting of a pair of shoes, a shirt and a pair of pants can he make? * 6 8 12 24
answered
Nov 20, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
114k
views
18. Reread lines 273-305. What topic did King chose to finish this segment of his argument?
answered
Oct 23, 2021
English
middle-school
3
votes
29.0k
views
As the administrative assistant in the provost's office, allie has to keep supplies stocked. she placed a stationary order for the office. she purchased 3 boxes of office paper for $89.97, pens for $43.
answered
Sep 25, 2021
Mathematics
college
2
votes
10.3k
views
Utiliza la formula de la distancia para calcular la medida de los segmentos l(3,7)yJ(-2,5)lJ=
answered
Jul 15, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
29.8k
views
Solve for v. 1.25 = 0.75v + 50
answered
Jun 21, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
31.1k
views
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
answered
Jun 14, 2021
Mathematics
college
3
votes
229k
views
Jackson Metals, Inc., issued a $1,000 convertible corporate bond. Each bond is convertible to 37 shares of the firm’s common stock. (a) What price must the common stock reach before investors would consider
answered
Jun 3, 2021
Business
high-school
6
votes
38.3k
views
If f(x) = 3x - 5 and g(x) = 7x + 2, what is f(x) x g(x)
answered
Mar 20, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
8.5k
views
Pump A can fill a tank of water in 5 hours. Pump B can fill the same tank in 8 hours. How long does it take the two pumps working together to fill the tank
answered
Mar 16, 2021
Physics
high-school
5
votes
168k
views
You get a free sample of a new cereal in the mail. The company hopes you will try the cereal and then feel obligated to buy it. What term do psychologists use to describe this phenomenon? norm of reciprocity
answered
Jan 9, 2021
Social Studies
high-school
2
votes
151k
views
What happens to a line when the y-intercept is changed? Check all that apply. A. As the y-intercept increases, the graph of the line shifts right. B. As the y-intercept decreases, the graph of the line
answered
Dec 17, 2020
Chemistry
middle-school
3
votes
67.5k
views
If a class contains a main method, that method is executed automatically when the class is run. when another method within the class calls it. when an object is created from the class. None of the above
answered
Dec 11, 2020
Computers and Technology
college
2
votes
94.8k
views
Why did the united states and the soviet union become enemies after world war 2
answered
Apr 9, 2020
History
middle-school
3
votes
96.6k
views
Teacher 7. Use the graph to determine the solution of - x2 + 6x - 9 = 0. (4F) A. 0-9 B. 3 C. D. 2 4
answered
Feb 28, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
172k
views
What is 30 mins from 12:03pm?
answered
Feb 17, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
181k
views
Solve the simultaneous equation 2x+5y=29, 3x+5y=-19
answered
Jan 30, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
198k
views
PLEASE HELP!!!! Select the correct location on the image. European royalty of the Middle Ages used marriage to unite nations. On the map, choose the nation united by the marriage of Isabella and Ferdinand.
answered
Nov 3, 2019
History
high-school
3
votes
80.6k
views
What effect does the North Atlantic Current have on Norway
answered
Aug 19, 2019
Geography
high-school
4
votes
182k
views
A nut mixture of almonds and cashew nuts at a small fair is $1.00 per pound of almonds and $3.55 per pound of cashew nuts. Over the entire day, 65 pounds of the nut mixture were sold for $189.95. If p
answered
Nov 25, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
152k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org