menu
Qammunity.org
Answers by Billerby
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Billerby
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Answers by Billerby
Filter
User Billerby
Recent activity
All questions
All answers
"Solving Systems of Equatios By Graphing" What are the correct ways to show it.'
answered
Sep 30, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
51.4k
views
Exchange rates will affect the price of _____ a. sugar cane grown in the United States. b. California wine produced in California and consumed in Florida. c. coffee grown in Brazil and consumed in Brazil.
answered
May 11, 2020
Business
high-school
6
votes
114k
views
Cryptography used to be an obscure science, of little relevance to everyday life. Historically, it always had a special role in military and diplomatic communications. But in the Information Age, cryptography
answered
Aug 8, 2019
English
middle-school
4
votes
75.4k
views
25% of what number is 19
answered
May 11, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
109k
views
The device is a burner from an electric stove. It is used to transfer heat to a pot by A. Conduction B. Convection C. Radiation D. Friction
answered
Mar 16, 2019
Physics
middle-school
4
votes
88.4k
views
PLEASE HELP !! Which of the following is a way in which Jackie Robinson changed sports? More minority members found success in professional sports. Other professional sports became segregated. Other minority
answered
Feb 24, 2019
History
high-school
3
votes
219k
views
At 45 C the volume of a certain gas is 27.5 L
answered
Oct 18, 2018
Chemistry
high-school
1
vote
38.8k
views
When a patient is discharged from the hospital the attending physician dictates a(n)?
answered
Sep 27, 2018
Biology
high-school
5
votes
212k
views
Why the planets shine though they do not have their own light
answered
Sep 21, 2018
Chemistry
high-school
3
votes
223k
views
What is the equation of the graphed line in point-slope form? y + 3 = 2 (x + 3) y = 2(x + 3) y + 3 = 2x y – 3 = 2 (x – 3)
answered
Aug 14, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
78.4k
views
A firm has total assets of $2,060,000. it has $847,000 in long-term debt. the stockholders equity is $647,000. what is the debt to total asset ratio?
answered
Apr 19, 2018
Business
college
4
votes
42.2k
views
A multivitamin tablet contains 10.5mg of calcium. How much calcium does a bottle of 30 tablets contain? Write your answer in grams.
answered
Nov 23, 2017
Mathematics
high-school
3
votes
65.4k
views
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
answered
Nov 13, 2017
Mathematics
high-school
3
votes
88.0k
views
Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
answered
May 19, 2017
Mathematics
middle-school
3
votes
96.8k
views
A 49-kg woman eats a 459 calorie (459 kcal) jelly doughnut for breakfast. ( a. how many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
answered
Apr 8, 2017
Health
college
2
votes
146k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org