menu
QAmmunity.org
Questions by Bcbishop
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Bcbishop
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Bcbishop
Filter
User Bcbishop
Recent activity
All questions
All answers
How has the Internet been used to raise funds for political campaigns? Campaigns have raised funds faster from more individuals. Campaigns have attracted more foreign donors. Campaigns have sold more promotional
asked
Apr 6, 2021
History
middle-school
2
answers
5
votes
58.7k
views
HELP ME PLEASE Chase plays the piano and the cello. For every 2 hours he practices the piano, he practices the cello for 4 hours. If he practiced the piano for 5 hours last week, how many hours did he
asked
Dec 13, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
76.9k
views
Draw an arrow showing the net force of the unit in the picture. What is the net force and net force direction?
asked
Sep 8, 2020
Physics
high-school
2
answers
2
votes
227k
views
Triangle ABC is translated according to the rule (x, y) - (x + 2, y-8). If the coordinates of the pre-image of point B are (4,-5), what are the coordinates of B'? (2,3) (1,-9) (-3,-4) (6.-13)
asked
Jul 3, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
2.9k
views
6.) _(NH4)3N + _Cr(CrO4)2 ā _(NH4)2CrO4 + __C13N4
asked
Apr 23, 2020
Chemistry
middle-school
1
answer
1
vote
181k
views
A robot can complete 8 tasks in 5/6 hour. Each task takes the same amount of time. ā
asked
Jan 13, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
172k
views
An international phone call costs $6.53 for 48 minutes. How many cents per minute
asked
Nov 4, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
118k
views
How is the presidents cabinet similar to the Executive Office of the President? A. Both are responsible for communicating with state governments B. Both lead the major executive departments C. Both play
asked
Oct 21, 2019
Social Studies
college
1
answer
5
votes
204k
views
The body of water divides Europe and North Africa
asked
Sep 13, 2019
History
high-school
1
answer
4
votes
106k
views
Raphael went to the store and bought 2 1/2 pounds of chicken for $ 9.00. What was the cost per pound?
asked
Apr 12, 2019
Mathematics
college
1
answer
1
vote
207k
views
andre hair styling 5 people working for him each barber is paid 9.90 per hour 40 hours weeks and 50 week year rent 1750 per month.40 per client unit price $12 what will be the operating income if 20000
asked
Feb 15, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
146k
views
Carrie has 3 gallons of paint. brian has 10 quarts of paint. how many more pints of paint does carrie have then brian
asked
Sep 8, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
181k
views
The yellow Star of David and a letter āJā on the passport identified Jews in Germany and German-controlled lands. True False
asked
Jul 4, 2018
History
high-school
2
answers
5
votes
223k
views
The change in shape or volume of a rock body during deformation is known as A. confining pressure. B. stress. C. strain. D. elasticity.
asked
Apr 9, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
194k
views
If a pound of turkey costs $0.83, how much will q pounds cost
asked
Feb 17, 2018
English
middle-school
2
answers
5
votes
53.0k
views
the new baseball stadium holds 64,506 people. There are 26 gates where people can enter the ballpark. The same number of people entered each gate. How many people entered the first gate?
asked
Sep 9, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
178k
views
This program shows young offenders how terrible prison life is. a. extradition c. parole b. shock probation d. shock incarceration
asked
Jun 4, 2017
History
high-school
2
answers
1
vote
221k
views
Three pounds of coffee costs $7.75. What is the unit price (cost per lb.) of the coffee?
asked
May 22, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
206k
views
How do plants cells use oxygen
asked
May 3, 2017
Biology
high-school
2
answers
5
votes
16.6k
views
Select the sentence that uses Standard English. Leave those papers here. Leave them papers here
asked
Apr 18, 2017
English
high-school
2
answers
4
votes
215k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org