menu
Qammunity.org
Answers by BCliks
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by BCliks
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Answers by BCliks
Filter
User BCliks
Recent activity
All questions
All answers
Select which option best completes the following statement: In pure Scrum, the team reports to the____________.Select one: a. Scrum Master b. No One c. Project Manager d. Product Owner
answered
Dec 23, 2021
Business
college
3
votes
75.1k
views
Timmy and Tommy are two boys whose age add up to 23 Timmy is 5 year older than Tommy. how old are they
answered
Dec 21, 2021
Mathematics
college
7
votes
105k
views
A manager wanted to test whether the amount of noise in a clothing factory affected how much work employees accomplished. Three groups of employees were tested every day over a 5-day period. All three
answered
Oct 31, 2021
Biology
college
3
votes
203k
views
What is the most important way for the people of South Sudan to make a living
answered
Oct 20, 2021
History
college
6
votes
159k
views
Why did star girl stop being home schooled
answered
Oct 15, 2021
English
college
5
votes
59.5k
views
How have voting rights been extended to more Americans?
answered
Sep 18, 2021
History
high-school
4
votes
56.5k
views
Unicellular organism that gets their nutrients from its environment or surroundings !
answered
Sep 3, 2021
Biology
high-school
4
votes
230k
views
3.5 + 1.2(6.3 – 7x) = 9.38
answered
Aug 31, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
154k
views
complete the ordered pain so that each is a solution of the given linear equation then graph the equation y=x+6
answered
Mar 29, 2021
Mathematics
college
3
votes
29.7k
views
Translate this sentence into an equation. The product of Rhonda's savings and 9 is 162. Use the variable r to represent Rhonda's savings.
answered
Feb 26, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
107k
views
5.03) Factor x2 - 4x + 5. (4 points)
answered
Feb 20, 2021
Mathematics
college
0
votes
122k
views
These are inherited diseases that cause negative, abnormal physical effects in organisms.
answered
Nov 16, 2020
Biology
middle-school
3
votes
51.9k
views
If (3y)/x = 4 and x^2 = 36, what are the values for x and y? pls help, it's the last question and I'm really confused. I added a picture of the problem just in case you needed to see it or something
answered
Nov 14, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
231k
views
Nesesito 8 preguntas cerradas de cada uno de los temas Hispanohablantes Biografía Ensayo literario Me urge porfa
answered
Aug 6, 2020
Spanish
middle-school
5
votes
26.6k
views
Ryan paid $44.60 for 8.5 gallons of gas. what is the unit price, or cost per gallon?
answered
Apr 18, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
24.7k
views
HELP RIGHT NOW PLEASE :( you are on an equal payment plan. What is the least amount that you can pay each month from October through August to owe nothing in September?
answered
Mar 27, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
185k
views
cala uses 2 pounds of feed- all fertilizer for a 100-foot row of vegetables at her farm. At this rate, how many pounds of fertilzer would she use for a 450-foot row of vegetables
answered
Sep 26, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
37.3k
views
The most striking feature of root causes in the majority of fireground injuries and fatalities is the:
answered
Sep 9, 2019
Biology
high-school
3
votes
137k
views
Which is the SI base unit of mass? A. liter B. meter C. kilogram D. pound
answered
Jun 6, 2019
Biology
college
4
votes
226k
views
F(x)= 2/3x+3, what is the value of f(12)
answered
May 4, 2019
Mathematics
high-school
6
votes
191k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org