menu
QAmmunity.org
Answers by Ayush Pallav
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ayush Pallav
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ayush Pallav
Filter
User Ayush Pallav
Recent activity
All questions
All answers
stacey made 8 necklaces in 48 minutes. nick made 4 necklaces in 24 minutes. is the rate at which they made necklaces equivalent. explain the reasonsing
answered
Jun 11, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
146k
views
Which theme of geography would refer to the migration of people.
answered
Mar 6, 2021
Geography
college
1
vote
43.0k
views
England's main motivation for establishing colonies in the New World was to gain wealth. True False
answered
Jan 5, 2021
History
high-school
6
votes
80.2k
views
A scientist mixes water (containing no salt) with a solution that contains 35 % salt. She wants to obtain 245 ounces of a mixture that is 5 % salt. How many ounces of water and how many ounces of the 35
answered
Oct 14, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
70.9k
views
How might the island trade agreement (PICTA) help the pacific islands trade with major markets all over the world
answered
Jan 10, 2020
Social Studies
high-school
2
votes
11.8k
views
Artie needs to save $450 to buy the new bicycle that he wants. He currently has $300. What percent of the cost of a new bicycle has he saved? Claire decides that to solve this problem by setting up a proportion.
answered
Jun 30, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
190k
views
Margo sold 3 times as many pears as apples in a week. She sold 3,456 apples and pears. How many pears did she sell? Use a letter to represent the unknown before solving.
answered
Apr 14, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
229k
views
In the last 98 years, 100 billion crayola crayons have been made! In the last 98 years, average of how many Crayola crayons have been made every minute?
answered
Oct 14, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
149k
views
Sam’s Music Store wanted to take a survey of the age range of people that visited the store. Over the course of a week, they ask 40 people their age as they walked in. Above is a box plot of the collected
answered
Sep 12, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
138k
views
The Anasazi were originally _____. hunter-gatherers farmers hunters shepherds
answered
Jun 12, 2018
History
high-school
5
votes
161k
views
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
answered
Mar 21, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
74.3k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org