menu
QAmmunity.org
Questions by AtomAltera
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by AtomAltera
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by AtomAltera
Filter
User AtomAltera
Recent activity
All questions
All answers
What is the solution to -33 + m = 10? A. m = -43 B. m = -23 C. m = 23 D. m = 43
asked
Dec 9, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
178k
views
A candymaker makes 500 pounds of candy per week, while his large family eats the candy at a rate equal to Q(t)/10 pounds per week, where Q(t) is the amount of candy present at time t.A) Find Q(t) for t
asked
Nov 22, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
212k
views
Two angles are supplementary if their sum is 180°. One angle measures five times the measure of a smaller angle. If x represents the measure of the smaller angle and these two angles are supplementary,
asked
Nov 3, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
71.2k
views
A 5-meter piece of cord costs $6.25. What is the unit price?
asked
Sep 24, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
157k
views
HAHA *Antonio crying in laughter* ''Stop Driving so fast'' said Fernanda ''yes please Stop It were going to end up crashing'' Catalina said to Antonio. He Yelled back '' NO WERE NOT CAN YALL JUST STOP
asked
Jul 25, 2021
English
middle-school
1
answer
3
votes
209k
views
Are the similarities between public relations and journalism practices a good thing for the public? Why or why not?
asked
Mar 5, 2021
Social Studies
college
1
answer
5
votes
66.0k
views
What does it mean to annotate a passage?
asked
Oct 22, 2020
English
middle-school
2
answers
1
vote
23.8k
views
Refer to this portion of a dichotomous key to answer the question.1. (a) Has a single dorsal fin ® 5 (b) Has a double dorsal fin ® 25. (a) Has a small fin on back near tail ® 6 (b) Has no fin on back near
asked
Oct 22, 2020
Biology
high-school
2
answers
3
votes
103k
views
Samantha is making special edition hazelnut and almond chocolate boxes to give to her friends. It costs Samantha $15 to make one hazelnut chocolate box and $30 to make one almond chocolate box. It takes
asked
Sep 3, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
76.1k
views
? Which sentence correctly conveys the passive se form of this sentence? Bebemos agua. Se bebo agua. Se bebes agua. Se bebe agua. Se beben agua.
asked
Oct 27, 2019
Spanish
high-school
2
answers
4
votes
225k
views
How does a new employee learn acceptable behaviors within the organization?
asked
Sep 28, 2019
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
149k
views
Birds, like mammals, can regulate their body temperatures within close limits. therefore birds and mammals are called
asked
Aug 24, 2019
Biology
high-school
1
answer
2
votes
132k
views
If 30 gumballs can be purchased for 3 dollars, write a function that represents the cost in cents of ‘d' dozen gumballs.
asked
Jul 26, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
162k
views
Hayden started smoking marijuana with friends regularly after school. She is most likely going to produce healthy levels of dopamine and strengthen her impulse control experience conditioning in her brain
asked
Dec 26, 2018
Health
high-school
2
answers
3
votes
6.0k
views
Calculate the change in temperature of 20 kg of water if 30 kg of aluminum is dropped in the water and the aluminum changes temperature by 20°C (Hint: use the principle of conservation of energy.) °C
asked
Aug 13, 2018
Physics
college
2
answers
1
vote
3.3k
views
Which statement correctly describes protons?
asked
Apr 21, 2018
Chemistry
high-school
2
answers
5
votes
197k
views
Most credit cards are ___ debt A. Unsecured. B. Secured. C. Collateral D. Realized
asked
Apr 7, 2018
Mathematics
college
2
answers
4
votes
221k
views
This leader is estimated having killed up to 5,000 kurds and injured another 10,000 when his air force deployed gas over the civilians living in the northern portion of his country.
asked
Feb 17, 2018
History
high-school
1
answer
5
votes
154k
views
What number is 10 more than 237
asked
Sep 12, 2016
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
20.8k
views
What is the connection between the industrial revolution and imperialism?
asked
Jun 8, 2015
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
58.5k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org