menu
QAmmunity.org
Questions by Ashish M
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Ashish M
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ashish M
Filter
User Ashish M
Recent activity
All questions
All answers
45) Toby cut one of these shapes out of a piece of paper folded in half. Which of these shapes could be Toby's cutout?
asked
Oct 16, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
202k
views
A particle (q = 4.0 mC, m = 50 g) has a velocity of 25 m/s in the positive x direction when it first enters a region where the electric field is uniform (60 N/C in the positive y direction). What is the
asked
Oct 13, 2021
Physics
high-school
1
answer
3
votes
43.8k
views
See attached file below
asked
Jul 25, 2021
Physics
high-school
1
answer
0
votes
80.9k
views
The peaceful lake was a mirror that day. O Personification O Idiom O Hyperbole O Metaphor O Simile Explain why
asked
Jun 7, 2021
English
high-school
1
answer
1
vote
15.6k
views
Prove two triangles congruent by a side, a median drawn to that side, and the angle formed by the side and the median.
asked
Jun 4, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
53.6k
views
For each form of private spending, indicate whether it represents consumption or investment. Private Spending Consumption Investment 1. Laundromats buying washing machines 2. People buying newspapers 3.
asked
Mar 23, 2021
Business
college
1
answer
3
votes
118k
views
Was Austria-Hungary powerful enough to engage in war? No, they had all of the manpower stationed in Africa. Yes, they had a huge emple and were ready. No, they had to have Germany's help and military.
asked
Mar 17, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
5
votes
31.3k
views
How many terminal zeros does the integer equal to 80^16*75^8 have? PLZ HURRY DOING A TEST
asked
Jan 19, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
214k
views
Chef Ann Marie of Dahlgren Catering uses two measures of activity, jobs and meals, in the cost formulas in its budgets and performance reports. The cost formula for catering supplies is $380 per month
asked
Dec 23, 2020
Business
college
1
answer
5
votes
231k
views
As a result of the industrial revolution there was an increase in the A. number of guilds B. price of manufactured goods C. production of goods D. number of small farms
asked
Oct 22, 2020
History
middle-school
1
answer
1
vote
223k
views
Explosion in antarctic sea ice levels may cause another ice age. True or False
asked
Jun 15, 2020
Physics
high-school
1
answer
2
votes
36.8k
views
10. If 15 - x = 4, then x = A. -21 B. -11 C. 1 D. 11
asked
Mar 28, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
181k
views
70 POINTS!!!URGENT PLS HELP!!!! The figure above represents a rectangular painting with a rectangular frame. The gray section in the figure below represents the painting, and the white section in the figure
asked
Jan 28, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
225k
views
What is the solution to the equation 3c/5– 1/2 = – 31/2? A. – 25 B. – 5 C. – 3 D. 5 E. 25
asked
Sep 23, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
168k
views
What would you need to know to calculate the angular momentum of a man on a Ferris wheel?
asked
Sep 8, 2019
Physics
high-school
1
answer
2
votes
74.1k
views
What is the equation of the line that passes through the points (-3,2) and (-5,8) a. 3x - y = -11 b. 3x + y = -7 c. 3x + y = 5 d. x + 3y = 4
asked
Aug 2, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
108k
views
to avoid a large shallow reef a ship set a course from point a and traveled 24 miles east to point b . the ship them turn and traveled 33 miles south to point c. if the ship could have traveled in a straight
asked
Jun 8, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
71.9k
views
Course correction __________. a. requires courage b. is only necessary when failure has been the feedback c. does not involve big changes d. all of the answer choices
asked
Jan 12, 2019
Health
high-school
2
answers
4
votes
198k
views
Select the sentence that uses the correct form of the verb ver. (1 point) Question 15 options: 1) Ellos veis los vegetales. 2) Yo no veo las uvas. 3) Nosotros ven el brócoli. 4) Ella ves la leche.
asked
Jul 7, 2018
Spanish
high-school
1
answer
2
votes
94.5k
views
Which is the better deal? Question 1 options: 10 oz of chocolate for $1.50 24 oz of chocolate for $3.60 48 oz of chocolate for $7.50 100 oz of chocolate for $10.00
asked
Jun 19, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
173k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org