menu
QAmmunity.org
Questions by Ashiq Imran
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Ashiq Imran
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ashiq Imran
Filter
User Ashiq Imran
Recent activity
All questions
All answers
Elementary school students in the US are often taught to use the very familiar word "homes" as a cue for remembering the names of the Great Lakes (each letter in "homes" provides a first-letter cue for
asked
Feb 23, 2020
English
high-school
1
answer
3
votes
147k
views
3[-x+(2x+1)]=x-1 can anyone solve this?
asked
Jan 19, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
232k
views
Why does cold water sink, while warm water layers on top?
asked
Aug 26, 2019
Biology
middle-school
1
answer
0
votes
30.2k
views
12 side solid is Rolled 200 times how many times would you expect either a 4,6,9 to be Rolled
asked
Jun 26, 2019
Mathematics
college
1
answer
2
votes
14.5k
views
Write an essay "If one has good knowledge and works hard he will always be successful"
asked
May 22, 2019
English
middle-school
1
answer
5
votes
229k
views
HELP PLEASE ASAP! 1. Which sentence is written in the active voice? The students voted for class president. The votes were counted by the students after school. The ballot boxes were picked up by the teachers.
asked
Nov 14, 2018
English
middle-school
2
answers
3
votes
144k
views
What does this picture look it? it's suppose to be a long u sound word and that's all I know.
asked
Jul 27, 2018
English
high-school
2
answers
3
votes
39.8k
views
Aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15. She may also buy 4 pens and 6 pencils for $19. How much does one pencil cost?
asked
Jun 2, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
94.8k
views
What is the interpretation essay also known as? the dogmatic essay the evaluation essay the explication essay the hieratical essay
asked
Apr 6, 2018
English
high-school
2
answers
1
vote
183k
views
Lainey bought a set of 20 markers for six dollars what is the cost of one marker
asked
Jan 17, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
26.3k
views
__________ is the art and science of taking and reproducing motion pictures.
asked
Sep 14, 2017
English
high-school
2
answers
1
vote
51.6k
views
Which of the following sentence descibes the reason why the Scout an effective narrator? A. Scout tells the story of her childhood with childlike innocence. B Scout tells about her childhood from an adult
asked
Jan 2, 2017
English
high-school
1
answer
0
votes
21.7k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.7m
questions
10.4m
answers
Search QAmmunity.org