menu
QAmmunity.org
Answers by Aresnick
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Aresnick
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Aresnick
Filter
User Aresnick
Recent activity
All questions
All answers
Read the paragraph. The Huntington Library, located in San Marino, California, contains a significant collection of rare books and manuscripts. A visitor of the library will,______ , find one of the original
answered
Oct 10, 2019
English
middle-school
1
vote
39.4k
views
What is 5.5 x 10^-6 in decimal form?
answered
Jul 26, 2019
Mathematics
college
2
votes
175k
views
A sporting goods store offers a 40% discount on all golf clubs.Rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf putter.he paid $48 for the putter after the discount.how much money did Rocco
answered
Jul 4, 2019
Mathematics
college
4
votes
122k
views
Todos los estudiantes __________________ (escribir) la composición.
answered
Apr 10, 2019
Spanish
high-school
2
votes
126k
views
At day camp, swimming began at 2:50 p.m. and lasted 1 hour and 42 minutes What time did swimming end? A. 4:32 p.m. B. 3:42 p.m. C. 4:22 p.m. D. 3:32 p.m.
answered
Apr 9, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
41.6k
views
(Solve for a) a + 6 = 3a + 2
answered
Nov 17, 2018
Mathematics
high-school
1
vote
144k
views
How did John Spargo get the information for his book The Bitter Cry of Children? He went to different countries to reveal uneducated children. He went to different cities to reveal homeless children. He
answered
Feb 2, 2018
History
high-school
3
votes
17.5k
views
Using a value of Ksp = 1.8 x 10-2 for the reaction PbCl2 Pb+2(aq) + 2Cl -(aq). If the value of Ksp was determined to be only 1.2 x 10-2: a. Too much solid has dissolved. b. Additional precipitate is forming.
answered
Aug 30, 2017
Chemistry
high-school
4
votes
91.2k
views
Let f(x) = 16x5 – 48x4 – 8x3 and g(x) = 8x2. Find f of x over g of x. a) 2x2 + 6x + 1 b)2x2 – 6x – 1 c)2x3 + 6x2 + x d)2x3 – 6x2 – x
answered
Mar 10, 2017
Mathematics
high-school
6
votes
21.2k
views
How do I round 35.42 to the nearest dollar
answered
Mar 11, 2016
Mathematics
high-school
3
votes
13.2k
views
If 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound
answered
Jan 27, 2016
Mathematics
middle-school
2
votes
26.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org