menu
QAmmunity.org
Questions by Anton M
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Anton M
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Anton M
Filter
User Anton M
Recent activity
All questions
All answers
midway machinery builds a plant in mexico and agrees to take a certain percentage of the plants output as partial payment for the contract. this type of a countertrade is know as
asked
Jun 25, 2023
Business
high-school
1
answer
2
votes
177k
views
Multiple choiceeeeee homework A 70kg boy is standing at rest on a ice skating rink (assume it's a frictionless surface) gets hit in the face by ahuge 3.5 kg snowball moving at 15 m/s. The snowball sticks
asked
May 22, 2023
Physics
college
1
answer
1
vote
96.4k
views
1. You have 4 moles of NaCl. How many particles are present?
asked
May 16, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
70.6k
views
Lines a and b are parallel. What is the measuee of angle S?
asked
May 6, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
173k
views
Solve the following
asked
Apr 18, 2023
Mathematics
college
1
answer
16
votes
225k
views
A teacher wants to track the number of books students have read each week for the past 20 weeks. Which of the following graphs might be most effective to use?Scatter plotPareto chartTime series graphPie
asked
Feb 24, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
184k
views
Solve for x: 3(x + 5) + x =7
asked
Dec 10, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
8
votes
196k
views
Can complementary angles be supplementary. Why or why not.
asked
Dec 1, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
57.1k
views
Find the area. Simplify your answer
asked
Nov 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
209k
views
Whichof the following shows the integers in order from least to greatest 0, -3,4,8,-17, -20 -3, -17, -20,0,4,8, -20, -17, -3, -17, -20 8,4,0,-3, -17, -20
asked
Aug 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
19
votes
228k
views
A bear cub weighed 10 pounds. Each month it gains 5 pounds. Which equation correctly shows this linear relationship. A.Y=5x +10 B.Y=10x +5 C.Y=5x-10 D.Y=10x-5
asked
Aug 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
13
votes
87.9k
views
What is the percent by mass of water in the hydrate
asked
Apr 17, 2022
History
college
1
answer
1
vote
110k
views
Based on the descriptions provided in paragraph 12, what can you infer about the difference between laborers and specialists? A. Laborers assisted pregnant women, while specialists taught young children
asked
Apr 12, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
14
votes
101k
views
Plzz help smart people who know Spanish Use the verb estar to talk about location and condition. 1. Mi cuaderno _____ encima de mi escritorio. 2. Las ventanas _____ al lado de la puerta. 3. Milagros y
asked
Feb 25, 2022
Spanish
high-school
1
answer
1
vote
215k
views
During his inspection of the Texas settlements, Mier y Terán consulted _________ and _________. a. Stephen F. Austin and Native American leaders b. Stephen F. Austin and U.S. Leaders c. President Victoria
asked
Dec 16, 2021
History
high-school
2
answers
4
votes
112k
views
There are 14 red marbles and 20 blue marbles in a bag of marbles. A. What is the ratio of red to blue marbles in simplest form? Lemon pepper steppas
asked
Sep 19, 2021
Mathematics
college
2
answers
3
votes
76.4k
views
A story about a escape freedom
asked
Aug 28, 2021
English
high-school
1
answer
3
votes
169k
views
Marsha’s cat weighs 15.41 pounds. Her bunny only weighs 4.79 pounds. About how much more does her cat weigh? 10 pounds 11 pounds 20 pounds 10.62 pounds
asked
Aug 13, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
73.4k
views
How did many manufacturers in the 1920s improve efficiency to meet increasing consumer demand? They raised prices to reduce consumer demand, allowing time to meet production needs. They resisted changing
asked
Aug 9, 2021
History
high-school
2
answers
3
votes
104k
views
It costs $36 for 12 gallons of gas. Mark is trying to determine how much it will cost to fill his 16-gallon tank. He divides 12 by 36 to find the unit rate and determines that it costs $0.33 per gallon.
asked
Jul 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
215k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org