menu
QAmmunity.org
Answers by Andrius
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Andrius
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Andrius
Filter
User Andrius
Recent activity
All questions
All answers
Is "my dog at my homework"? sentence or phrase
answered
Dec 22, 2023
English
college
5
votes
70.4k
views
one spoonful of drink crystals has a mass of about 4g. Calculate the mass of the crystals that dissolved in 100mL of water to form a saturated solution
answered
Dec 2, 2023
Chemistry
middle-school
5
votes
51.0k
views
A company purchased 10,000 pairs of men'sslacks for $18.66 per pair and marked them up $22.93. What was the selling price of each pair of slacks? Use the formulaS=CMThe selling price of each pairs of slacks
answered
Sep 17, 2023
Mathematics
college
2
votes
144k
views
In the customer service process, it's always important to greet the customer within: A. 30 seconds B. It's ok not to greet C. 5 minutes or so D. Whenever you see them
answered
Aug 29, 2023
Business
high-school
6
votes
146k
views
A 2 quart carton of chocolate milk costs $1.40. What is the price per pint?
answered
Oct 25, 2022
Mathematics
middle-school
1
vote
234k
views
WHAT EFFECT DID THE SEAS HAVE ON THE GREEKS? HOW DID IT IMPACT THE WAY THEY LIVED?
answered
Sep 3, 2022
History
high-school
13
votes
133k
views
Help me this question is so hard i fried up my brain yesterday working on it for so long!!!!
answered
Aug 24, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
172k
views
HELP PLEASE DUE IN 3 MINUTES
answered
Aug 23, 2022
Mathematics
college
3
votes
163k
views
A child bouncing a ball. Which law of motion does the situation describe?
answered
Aug 1, 2022
Physics
high-school
3
votes
115k
views
Margo can purchase tile at a store for $0.69 per tile and rent a tile saw for $28. At another store she can borrow the tile saw for free if she buys tiles there for $1.39 per tile. How many tiles must
answered
Jul 8, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
77.9k
views
Find the degree of the polynomial – 3x + x² +3.
answered
Jul 7, 2022
Mathematics
college
4
votes
214k
views
Helpppp pleaseeee !!!!!!
answered
Jun 1, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
90.3k
views
Jamaluddin School, Male' Business Studies / Grade 7 REVISION- WANTS, NEEDS AND RESOURCES Answer ALL question. For each question there will be four possible answers A, B, C and D. Underline the ONE you
answered
May 19, 2022
Business
high-school
4
votes
178k
views
Politics ssssssssssssss
answered
Feb 23, 2022
Law
high-school
6
votes
170k
views
Mrs. Harper has 3,584 stamps to give to her 32 students. If she gives each student an equal amount, how many stickers will each student receive?
answered
Dec 6, 2021
Mathematics
middle-school
7
votes
172k
views
Cleary specifying the theme to be used for a site before building it provides which main advantage: site navigation site consistency O a clear message O O O improved readability
answered
Oct 30, 2021
Computers and Technology
college
5
votes
45.7k
views
Classify the triangle shown below. Check all that apply. 53 5 3 90° 37 4 O A. Equilateral B. Isosceles O C. Right O D. Obtuse E. Acute O F. Scalene
answered
Oct 27, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
84.1k
views
III. Rewrite each sentence properly. Observe proper capitalization 1. the english class will only start on wednesday.
answered
Sep 3, 2021
English
college
4
votes
163k
views
Zayd can row 3/8 of a mile in 1/4 of an hour. What is the unit rate the describes the miles per hour?
answered
Aug 28, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
220k
views
A system does 213 J of work on its environment and gains 77.8 J of heat in the process. Find the change in the internal energy of (a) the system and (b) the environment.
answered
Aug 21, 2021
Chemistry
high-school
3
votes
144k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org