menu
QAmmunity.org
Answers by Andrii Golubenko
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Andrii Golubenko
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Andrii Golubenko
Filter
User Andrii Golubenko
Recent activity
All questions
All answers
It's a 12 inch pizza cost $9.75 in it and it's cut into 10 slices what is the cost per square inch
answered
Apr 11, 2022
Mathematics
college
6
votes
232k
views
DNA is a type of biomolecule? A. Nucleic Acid B. Carbohydrate C. Lipid D. Protein
answered
Jan 19, 2022
Biology
high-school
3
votes
102k
views
One side of a right triangle has a length of 12 feet. Which of the following could be lengths for the two other sides of the right triangle? I. 5 feet and 13 feet II. 9 feet and V63 feet III. V2 feet and
answered
Jan 18, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
162k
views
What did the guano islands act do
answered
Dec 19, 2021
History
college
6
votes
141k
views
When and how were the first trans fats made with vegetable oil?
answered
Oct 25, 2021
Biology
high-school
4
votes
160k
views
2n² - n- 4=2 I want to see the steps how its done
answered
Sep 30, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
225k
views
In police work, the term used for robbery where the perpetrator robs the victim by force rather than by fear, is called ________ robbery.
answered
Sep 6, 2021
Law
college
5
votes
134k
views
Three mangos and two apples sell for $1.25. Five mangos and one apple sell for $1.50. What is the cost for each mango
answered
Aug 3, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
126k
views
I need help with this word it’s math vocabulary I have been trying forever to see how to unscramble it and idk pls help ASAP
answered
Jul 24, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
152k
views
Sunland Corporation had net sales of $2,425,800 and interest revenue of $38,200 during 2020. Expenses for 2020 were cost of goods sold $1,458,200, administrative expenses $212,600, selling expenses $282,
answered
Jul 5, 2021
Business
middle-school
2
votes
2.7k
views
If g ( x ) = 5 − 3x², find g(-2) =
answered
May 28, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
213k
views
What is the distance between the points M(-21, -7) and N(-5, -7)? 28 units 14 units 0 26 units O O O 16 units plis answer fast
answered
Mar 12, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
69.2k
views
Which is a role of helpful bacteria. A-removing nutrients from soil B-producing oxygen C-healing sick animals D-preventing tooth decay I think it’s b but I’m not sure
answered
Jan 13, 2021
Biology
high-school
5
votes
153k
views
Which statement is most useful in explaining why chemists assign atoms to chemical elements by counting protons? A. The proton's negative charge holds electrons in the atom. B. The nucleus doesn't change
answered
Oct 17, 2020
Physics
high-school
4
votes
179k
views
Temperature is defined as a. the equivalent of heat. b. a measure of the average kinetic energy of the individual atoms or molecules composing a substance. c. how hot or cold it is. d. the total kinetic
answered
Oct 14, 2020
Chemistry
college
6
votes
233k
views
What is the purpose of adding oil to a car's engine? A To increase the mass of the engine so it can pull larger loads B To increase the temperature and pressure of the engine C To reduce friction and allow
answered
Aug 18, 2020
Chemistry
middle-school
1
vote
69.7k
views
In “The Monkey’s Paw,” a stranger comes to the door. How does this scene contribute tension to the rising action of the story?
answered
Nov 11, 2019
English
middle-school
7
votes
40.7k
views
Which statment best describes the relationship between RNA and DNA
answered
Jun 27, 2019
Biology
college
5
votes
164k
views
Which of the following about slavery in ancient Rome is correct? Both nobles and common people owned slaves in Rome. Roman slaves were often paid according to their tasks. Slaves in Rome were treated like
answered
May 20, 2019
History
high-school
5
votes
35.4k
views
HELP!! 35 POINTS!!!!!! NEED HELP ASAP! -Which of the following actions has caused desertification in Africa? i. Overgrazing of livestock ii. Farming the same land over and over iii. Practicing deforestation
answered
Apr 10, 2019
History
middle-school
4
votes
123k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org