menu
QAmmunity.org
Questions by Andrew Weir
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Andrew Weir
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Andrew Weir
Filter
User Andrew Weir
Recent activity
All questions
All answers
Where did the mass of the forest tress come from? What happen to that mass when the forest burns?
asked
Aug 10, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
3
votes
161k
views
Reflect triangle across the x-axis. What are the coordinates of B'? у C A Pre-image Image Final Image A(-5,6) =(-5.-6) A =(2,-6) B B с Rule: (4.-3) O (4,3) O(-4,-3)
asked
Jun 8, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
72.8k
views
Who painted the above image a Caravaggio b zurbaron c velasquez d gentileschi
asked
May 18, 2021
History
middle-school
2
answers
2
votes
83.4k
views
This problem has been solved! See the answer A bank is experimenting with programs to direct bill companies for commercial loans. They are particularly interested in the number of errors of a billing program.
asked
Apr 16, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
16.5k
views
Which one is correct? Please hurry
asked
Feb 27, 2021
Arts
high-school
1
answer
3
votes
45.4k
views
Sep 27, The midpoint of AB is M(-5,0). If the coordinates of A are (-8,5), what are the coordinates of B?
asked
Feb 20, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
226k
views
Is y=19x - 5 proportional
asked
Jan 15, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
229k
views
Jean Piaget believed that children's thinking in one stage is __________ that in another stage. A. quantitatively different fromB. qualitatively similar toC. qualitatively different fromD. quantitatively
asked
Jan 5, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
102k
views
Places on or near the Equator receive about 12 hours of daylight in June. Approximately how many hours of daylight do those same places on or near the Equator experience each day in December? Notice the
asked
Dec 16, 2020
Geography
college
1
answer
5
votes
10.0k
views
A long distance phone company charges $1.01 for the first 25 minutes of a call, and then 99 cents for each additional minute. A call costs $9.56. How long did it last?
asked
Sep 5, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
143k
views
HELP I NEED IDEAS FOR THIS ESSAY something easy that I can do does anyone have any ideas on what I should write on for this please help 100 points !!!!! Write a procedural essay with media that is 1 ½–2
asked
May 1, 2020
English
middle-school
2
answers
5
votes
228k
views
Two children want to balance horizontally on a seesaw. The first child is sitting one meter to the left of the pivot point located at the center of mass of the seesaw. The second child has one-half the
asked
Apr 25, 2020
Physics
college
1
answer
4
votes
134k
views
The south represented which if the following: A. confederates B. union C. border states
asked
Mar 1, 2020
History
middle-school
1
answer
4
votes
225k
views
Which of the following best defines the term cross-platform application?(A) A program used to coordinate data sharing among multiple devices(B) An operating system that incorporates aspects of multiple
asked
Jan 18, 2020
Computers and Technology
high-school
2
answers
0
votes
53.9k
views
HELP HELP HELP! Look at pics!
asked
Dec 20, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
207k
views
Why did neither the union or the confederacy gain a strong advantage during the early years of the war?
asked
Dec 3, 2019
History
high-school
1
answer
0
votes
137k
views
Which of the following describes an advantage that secondary source's havr over primary sources for historians A) they cant offer historians firsthand interpretation of an important event B) they can act
asked
Nov 3, 2019
History
middle-school
1
answer
4
votes
112k
views
A bunch of 6 bananas cost $3.54. What is the unit rate?
asked
Oct 25, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
74.7k
views
Moving from a general statement to a specific case describes the method of _____.
asked
Sep 27, 2018
English
middle-school
1
answer
3
votes
158k
views
A refrigeration company held a 2-hour training program for 5 employees. The employees were all paid their regular wages for the time they were released from their regular work. These wages totaled $340
asked
May 26, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
38.5k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org