menu
QAmmunity.org
Answers by Andreasg
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Andreasg
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Andreasg
Filter
User Andreasg
Recent activity
All questions
All answers
PROBLEM SOLVING To approximate the number of bees in a hive, multiply the number of bees that leave the hive in one minute by 3 and divide by 0.014. You count 25 bees leaving a hive in one minute. How
answered
Feb 26, 2022
Mathematics
middle-school
5
votes
95.9k
views
The triangular pyramid is made up of four congruent triangles. The surface area is approximately 250 square meters Which could be the dimensions of the base and the height of the triangular base of the
answered
Feb 3, 2022
Mathematics
middle-school
3
votes
89.2k
views
Is pencil lead a conductor or insulator?
answered
Dec 28, 2021
Chemistry
college
3
votes
179k
views
Collins Middle School has 266 sixth grade students. If the sixth grade is 35% of the total school, how many students are in the middle school?
answered
Sep 14, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
205k
views
In the prologue, Charlotte makes a reference to a book called What Katy Did. Research this title and answer the following questions: What year was this book published? Who is the author? What is the book
answered
Aug 30, 2021
English
middle-school
3
votes
47.9k
views
Guys please help me for this question! What happens to the surface of a cell as its volume increases? A. It’s surface area decreases B. It’s surface area decreases by the same proportion C. Its surface
answered
Jun 24, 2021
Biology
high-school
5
votes
133k
views
If x^3+ax^2-18x+b = (x+5)(x-4)(x+2) what is a and b
answered
May 3, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
233k
views
The nurse is preparing to discontinue a client's nasogastric tube. The client is positioned properly, and the tube has been flushed with 15 mL of air to clear secretions. Before removing the tube, the
answered
Apr 2, 2021
Health
high-school
0
votes
119k
views
A spaceship travels at 1,321 km/h. How many miles can it travel in 6.19 seconds?
answered
Mar 17, 2021
Physics
college
3
votes
176k
views
when a piece of potassium metal is placed in water a violent reaction occurs. when copper metal is placed in water nothing happens. Is this a physical or chemical property of the metal?
answered
Feb 25, 2021
Chemistry
high-school
2
votes
35.3k
views
Which is not the following characteristics is not associated with a general ledger?
answered
Jan 19, 2021
Business
middle-school
1
vote
2.6k
views
Which statement BEST describes the benefits of muscular fitness training?
answered
May 3, 2020
Physics
middle-school
1
vote
102k
views
A team of top-level executives is rewriting the company’s bylaws. Because this decision will have far-reaching and long-term effects, members want to have the most creative, high-quality discussion possible.
answered
Apr 24, 2020
Business
high-school
4
votes
110k
views
Is 7 - the square root of 2 rational or irrational. Explain
answered
Apr 20, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
22.8k
views
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
answered
Dec 29, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
83.4k
views
On a typical Sunday about how much of the day do you sleep, eat, and watch tv? Assume the day starts at Saturday midnight and ends at Sunday midnight (answer with fractions)
answered
Nov 25, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
105k
views
William jennings bryan was the mayor of dayton, tennessee believed evolution should be taught in science classes 3) prosecuted john scopes in the dayton, tennessee, evolution case for teaching evolution
answered
Oct 21, 2019
History
high-school
2
votes
57.5k
views
One of the main economic goals of the African Union is to
answered
Aug 30, 2019
Social Studies
middle-school
6
votes
136k
views
How have airplanes change the way the world does business
answered
Feb 19, 2019
Social Studies
high-school
6
votes
203k
views
Abe and John went to buy fruit. They bought 3/4 of a pound of grapes. A bd they bought 4 1/4 pounds of orange. How May pounds of fruit did they in total?
answered
Oct 30, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
181k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org