menu
QAmmunity.org
Answers by Algar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Algar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Algar
Filter
User Algar
Recent activity
All questions
All answers
What type of biomolecule are enzymes? Carbohydrates Proteins Lipids Nucleic acid
answered
Dec 13, 2021
Biology
college
4
votes
221k
views
How do persuasive writers use reasons and evidence to appeal to their audience?
answered
Nov 30, 2021
English
middle-school
6
votes
33.8k
views
Column A 1. Media as agenda-setter: 2. Media as business: 3. Media as gatekeeper: 4. Media as biased: 5. Media as watchdog: 6. Media as entertainment: Column B a. Two hundred people rally in the street
answered
Nov 29, 2021
Law
middle-school
2
votes
25.7k
views
–7x+7x+(–8x+8) PLSSS HELPPP MEHHHH
answered
Oct 22, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
19.9k
views
How do you know that 4/11 is a reapeating decimal
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
79.2k
views
Compute the following: 3,542 ÷ 22 = ____ A 243 B 181 C 161 D 23
answered
Aug 22, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
93.3k
views
Economic growth promotes a higher __________. A. rate of production B. cost of living C. rate of consumption D. standard of living Please select the best answer from the choices provided A B C D
answered
Aug 21, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
171k
views
A rectangular swimming pool is 19 meters wide by 35 meters long. What is the length of the diagonal of the pool? Round to the nearest tenth.
answered
May 13, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
211k
views
I'm feeling nice today:)) tell me about your day, how are you?! have you eaten? xoxo
answered
May 1, 2021
Health
high-school
6
votes
43.3k
views
3b - 4 = 11 b=89 show work pls
answered
Mar 18, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
200k
views
A line perpendicular to y=5x+2
answered
Feb 24, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
153k
views
On Earth, objects weigh 6 times what they weigh on the Moon. A robot weighs 96 pounds on Earth. What does it weigh on the Moon?
answered
Feb 20, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
135k
views
Ryan earned $150 by mowing lawns on Saturday. On Sunday, he earned the same amount by mowing three more lawns than on Saturday Ryan modeled the difference between the average price per lawn on Saturday
answered
Oct 24, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
193k
views
Which of the following was not part of the Geneva Convention? a. The guidelines for prisoners to work outside of the camp b. The guidelines for food rations for a prisoner c. The separation of prisoners
answered
Sep 16, 2020
History
high-school
3
votes
143k
views
What decides the outcome of a case heard by the Supreme Court
answered
Aug 27, 2020
Social Studies
middle-school
1
vote
111k
views
Can someone please help me with number 9 am really stuck
answered
Jul 29, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
164k
views
23 points help asap! Find the unit price and choose the better buy. 80 oz bottle of cleaner for $13.60 70 oz bottle of cleaner for $13.30 90 oz bottle of cleaner for $18.00 60 oz bottle of cleaner for
answered
Mar 7, 2020
Mathematics
high-school
7
votes
33.8k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org