menu
QAmmunity.org
Questions by AlexRebula
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by AlexRebula
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by AlexRebula
Filter
User AlexRebula
Recent activity
All questions
All answers
What do you need to know?
asked
Mar 15, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
77.5k
views
The fastest on the farm flies at a unit rate of 80 miles per hour. At this rate, how far will she fly in 4 hours?
asked
Feb 12, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
103k
views
Derive the equation of the parabola with a focus at (2, −1) and a directrix of y = −1/2
asked
Feb 5, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
206k
views
A package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks
asked
Oct 27, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
103k
views
There are 50 numbers. Each number is subtracted from 53 and the mean of the numbers so obtained is found to be – 3.5. Determine the mean of the given numbers.
asked
Mar 11, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
18.7k
views
what factors contributed to the United States becoming a world leader? A.) the US winning the war & having a strong economy B.) the allies winning the war and US having a skilled labor force C.) the US
asked
Aug 13, 2016
History
high-school
2
answers
3
votes
12.7k
views
Give an example of a unit rate used in a real-world situation
asked
Jun 4, 2015
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
49.1k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org