menu
QAmmunity.org
Questions by Alex Grande
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Alex Grande
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Alex Grande
Filter
User Alex Grande
Recent activity
All questions
All answers
Ms. Norman’s class ordered a cheese pizza that costs $5.00. They decided on 3 toppings for the pizza that were $0.85 each. Write an expression and explain how to get the total cost for the pizza.
asked
Mar 13, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
17
votes
122k
views
HELP PLSS I BEG plss
asked
Feb 12, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
229k
views
Please help me thank u
asked
Jan 22, 2022
Mathematics
college
2
answers
2
votes
164k
views
2. Present a concern or problem that you have experienced.
asked
Jan 15, 2022
English
college
2
answers
5
votes
39.3k
views
What is the paint medium in which paint is actually applied to wet plaster, requiring artists to work quickly before the plaster dries. fresco secco true fresco oil paint gouache
asked
Jan 13, 2022
Arts
college
2
answers
1
vote
7.9k
views
How do you delete data from a cell? O press the delete key O the d key O the enter key O F5 key
asked
Nov 1, 2021
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
180k
views
Two students have been researching the atomic theory in preparation for their chemistry test. Melanie stated that Thomson's discovery revolutionized the understanding of an atom more than Rutherford. Josue
asked
Oct 18, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
4
votes
101k
views
How can 23.78 x 10 to the power of negative 6 metre cube per mole changed to meter cube?
asked
Sep 18, 2021
Physics
high-school
1
answer
4
votes
219k
views
-3 5/6 + 1 5/6 HELP PLEASE ASAP
asked
Aug 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
64.5k
views
What is a single discount rate and how does it apply to chain discounts?
asked
Aug 2, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
235k
views
10 points for this answer with an explanation (im in a timed test) What is the solution to the equation represented by the model below? 3 x tiles and 8 positive 1 tiles = 4 x tiles and 6 positive 1 tiles
asked
Mar 21, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
171k
views
Evaluate the following expression -7x(7+9)
asked
Mar 12, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
191k
views
Revenues = $25,800; Expenses = $17,400; Net income = ____________. 2. Increase in stockholders' equity = $17,000; Issuance of common stock = $11,000; Net income = $11,400; Dividends = ____________. 3.
asked
Jan 12, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
227k
views
Which event most likely represents atalanta transformation
asked
Dec 2, 2020
History
middle-school
2
answers
3
votes
60.8k
views
2 to the 10 power in standard form
asked
Sep 5, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
171k
views
April claims that 1 + cos2(theta) / sin2(theta)= 1 / sin2(theta) is an identity for all real numbers thetatheta that follows from the Pythagorean identity b. Show that the equation 1 + cos2(theta) / sin2(theta)=
asked
Sep 4, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
133k
views
Donna bought 5 bags of dog treats for $11.65. What is the cost per bag of dog treats?
asked
Mar 9, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
120k
views
I got all these wrong. Can someone please help!!!
asked
Dec 25, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
63.8k
views
3.3 plus(-2.4) plz help me ill really appreciate it
asked
Oct 23, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
68.7k
views
A/an is type of research that involve observation and collecting data but does not include a control
asked
Sep 9, 2019
Geography
college
1
answer
4
votes
11.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org