menu
QAmmunity.org
Answers by Albuvee
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Albuvee
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Albuvee
Filter
User Albuvee
Recent activity
All questions
All answers
Find the values of x and y.
answered
Aug 20, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
52.6k
views
¿me conoces? si,_______ A. te conocemoes B. te conozoo C. los conozoo D. now conoces
answered
Apr 23, 2019
Spanish
middle-school
2
votes
207k
views
Find the value of z. A. 2 B. 6\sqrt{2} C. 3 D. 2\sqrt{2}
answered
Feb 8, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
110k
views
Which of these is less typical of odes than of other types of poetry? A-heavy reliance on rhythm and word sounds B-language that creates a dignified tone or style C-thoughtful reflection upon a person
answered
Aug 27, 2018
English
high-school
3
votes
165k
views
What does regular participation in sports do? A. It helps control caloric intake. B. It helps control body weight. C. It decreases energy levels. D. It decreases oxygen delivery to muscles
answered
Aug 13, 2018
Health
high-school
4
votes
133k
views
A private place where you record your experiences and your inner life is a a. journal b.workshop c.brainstorm d. word spree
answered
Aug 11, 2018
Business
middle-school
5
votes
85.7k
views
A rectangle has a perimeter of 44 inches and an area of 72 square inches. what are the lengths of the sides of the rectangle
answered
Jun 24, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
151k
views
A magma cools the first minerals to ____ are rich in iron, calcium and magnesium
answered
May 23, 2018
Chemistry
high-school
3
votes
120k
views
Does anyone know how to do this
answered
May 7, 2018
English
high-school
4
votes
12.3k
views
Xpress each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. $3 for 6 cans of tuna a. $1.25/can c. $2.00/can b. $18.00/can d. $0.50/can
answered
Feb 20, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
46.4k
views
One sunny afternoon, a young boy walked in the canyon near his home. As he walked, he dreamed of a time when he would be old enough to go with his father to hunt and tame the beautiful horses that roamed
answered
Feb 2, 2018
English
middle-school
3
votes
148k
views
which of the following comparisons is false 4 liters< 1 gallon, 1 foot< 1 meter, 25 grams< 1 ounce, 10 kilometer< 9 miles
answered
Nov 1, 2017
Mathematics
high-school
2
votes
206k
views
taking the first letter of a word in a list of items and using those letters to spell a name or thing is called a
answered
Sep 9, 2017
English
high-school
6
votes
225k
views
If Ted wants to buy a house and believes that interest rates will rise, he should __________. a.) apply for a fixed-rate mortgage b.) apply for an adjustable-rate mortgage c.) use his credit card d.) wait
answered
Nov 18, 2016
Social Studies
high-school
1
vote
7.1k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org