menu
QAmmunity.org
Answers by Alain Cruz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Alain Cruz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Alain Cruz
Filter
User Alain Cruz
Recent activity
All questions
All answers
A cone shaped vase has a radius of 12 cm and a height of 45 cm. What is the exact value of the volume of the vase?
answered
Mar 30, 2019
Mathematics
college
5
votes
151k
views
How many inches in a mile
answered
Jul 19, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
35.3k
views
The window shown here is a composite of a rectangle and a semicircle. If each square of the grid is six inches by six inches, what is the perimeter of the rectangular part of the window, ABCD? Include
answered
Jun 11, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
75.6k
views
The diagram shows the shape of a plot of land that Maria will use for her garden. She needs to know the length of each side so she can buy fencing. What is the length of line segment FJ? 18 feet 30 feet
answered
Jun 6, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
922
views
During puberty, you may notice your hair and skin becoming more oilyThis is because the glands and pores produce more ________.
answered
May 22, 2018
Health
high-school
1
vote
122k
views
Calc AB multiple choice. Please help
answered
Apr 8, 2018
Mathematics
college
4
votes
29.0k
views
Which one of the follow was a problem caused by the Article of Confederation? Congress had the power to declare war. Congress had the power to enter into treaties with foreign powers. Congress couldn’t
answered
Apr 1, 2018
Social Studies
college
5
votes
138k
views
Oscar and Kim have $22.00 each to spend at a book fair, where all students receive a 30% discount. They both want to purchase a copy of the same book, which normally sells for $28.50 plus 10% sales tax.
answered
Jan 9, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
181k
views
Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a piece of gum? 19 1 19 8 $0.19 1 piece $0.19 8 pieces
answered
Dec 31, 2017
Mathematics
middle-school
2
votes
148k
views
A store sold a certain brand of jeans for $38 one day, the store sold 6 pair of jeans of that brand. How much did the 6 pairs of jeans cost?
answered
Feb 10, 2017
Mathematics
middle-school
6
votes
15.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org