menu
QAmmunity.org
Answers by Akbapu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Akbapu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Akbapu
Filter
User Akbapu
Recent activity
All questions
All answers
PLEASE HELP!!! AND QUICKLY PLEASE!!
answered
Sep 24, 2022
History
middle-school
4
votes
15.5k
views
What is GPS used for
answered
Aug 8, 2022
Biology
middle-school
0
votes
73.2k
views
Examples of output devices
answered
Jun 23, 2022
English
college
11
votes
223k
views
Need help with this asap!
answered
Jun 14, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
130k
views
Which of the following statements best describes the political cartoon of Teddy Roosevelt?
answered
Jun 6, 2022
History
high-school
2
votes
127k
views
A group of selected people who give advice to the president.
answered
Mar 21, 2022
History
middle-school
14
votes
222k
views
PLEASE HELP and if you can please explain how you got your answer ty
answered
Nov 23, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
103k
views
Snyder, Inc. manufactures three types of golf balls; the Worm-burner, the Escalator, and the Slice. Over the past year, variable expenses (related to sales price) have been 32%, 40%, and 20%, respectively.
answered
Oct 18, 2021
Business
college
3
votes
190k
views
Recall how the author of "The German Gas Attack at Ypres" describes the scene of French soldiers dying from exposure to poisonous gas. How do his descriptions suggest he feels about the topic?
answered
Oct 14, 2021
English
high-school
5
votes
233k
views
Functions of barriers include (mark all that apply): A. Define boundaries B. Design layout C. Deny access D. Delay access
answered
Aug 26, 2021
Computers and Technology
college
4
votes
94.0k
views
Pira drives 825 miles to California. The trip takes 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip which cost $125. What is the unit price he paid for gas
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
college
1
vote
36.7k
views
Example. A Student wants to increase the maximum if sugar that can dissolve in water..She crushes the sugar and then stirs it into the water .Does This work?
answered
Jul 9, 2021
Chemistry
high-school
2
votes
75.9k
views
The diameter of a circle is 222 units. What is the radius of the circle? units
answered
Jul 8, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
223k
views
What is true about map projections? (4 points) a They show flat surfaces in a curved manner. b They all distort some part of the earth's surface. c They show the true scale of all of earth's features.
answered
Jul 6, 2021
Social Studies
high-school
4
votes
224k
views
Tú _______ una estudiante de Argentina
answered
Jun 30, 2021
Spanish
high-school
5
votes
136k
views
Sweet has year-end account balances of Sales Revenue $811,419, Interest Revenue $12,690, Cost of Goods Sold $575,593, Administrative Expenses $189,840, Income Tax Expense $31,877, and Dividends $18,984.
answered
May 14, 2021
Business
high-school
6
votes
115k
views
9. A woman runs a kilometer using a force of 210N and a power output of 500W. How long in minutes does it take this woman to complete 1 kilometer?
answered
Feb 25, 2021
Physics
middle-school
1
vote
135k
views
What structure do grass frogs use to detect sound waves
answered
Feb 23, 2021
Biology
college
3
votes
60.5k
views
Which statement is true of an object in equilibrium? A. The sum of all the horizontal forces is nonzero. B. The sum of all the vertical forces is nonzero. C. The sum of all forces acting on the object
answered
Jun 12, 2020
Physics
middle-school
7
votes
79.1k
views
Where was manzanar located? A. Iowa B. North Carolina C. New York D. California
answered
May 11, 2020
English
middle-school
7
votes
166k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org