menu
QAmmunity.org
Answers by AdeleGoldberg
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by AdeleGoldberg
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by AdeleGoldberg
Filter
User AdeleGoldberg
Recent activity
All questions
All answers
Help to answer my question. Dhunga Ko Samuha lai k vanxa?
answered
May 12, 2022
English
high-school
2
votes
123k
views
Another name for the French and Indian War (1756-1763) was the __. French Revolution, First Revolutionary War, French and English War, or Seven Years' War
answered
Mar 3, 2022
History
college
9
votes
84.0k
views
A 2-quart carton of frozen yogurt costs $11.68. What is the price per cup?
answered
Jan 29, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
213k
views
8W + 6k + 9 use w = 8 and k = 4
answered
Dec 27, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
128k
views
Which function would represent the absolute value function that is equivalent to this piecewise function?
answered
Nov 13, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
70.2k
views
How does Uncle pyotros Experience in "A fateful journey" differ from the historical account of immigrants in "moving to America".
answered
Sep 10, 2021
English
high-school
4
votes
102k
views
Help and explain why.
answered
Jun 15, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
26.3k
views
A group of 10 friends are in line to see a movie. The table shows how much different groups will pay in all. Predict how much the group of 10 will pay.
answered
May 5, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
111k
views
How is the tone of the story described?
answered
May 3, 2021
English
college
4
votes
42.9k
views
Why is Islam successful in Southeast Asia, as opposed to South Asia?
answered
May 2, 2021
History
high-school
1
vote
41.6k
views
64 dived by 2800 what is it
answered
Jan 18, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
223k
views
If two sides of one triangle are proportional to two sides of another and included angles are equal, then the triangles are similar. True False
answered
Dec 10, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
37.1k
views
A half-gallon carton of organic milk costs $4.45 now and the price is increasing by 10 percent each year. What will be the price of the milk in 5 years?
answered
Aug 16, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
22.7k
views
Cherry is booking a 3-night stay at a hotel. The rate is $45 per room plus tax. If state tax is 6%, city tax is 2%, and municipal tax is 1%, what is her total lodging cost?
answered
May 23, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
217k
views
As Gilgamesh’s “equal” or “second self,” how does Enkidu represent the other side of Gilgamesh?
answered
May 19, 2020
English
middle-school
5
votes
210k
views
When they (green sea turtles) eat algae, which biomolecule are they getting from it? A. Carbohydrate B. nucleic acid C. protein D. Lipids
answered
Apr 24, 2020
Biology
middle-school
4
votes
49.6k
views
4 to the second power divided by (3 + 1)
answered
Apr 16, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
195k
views
If you were told an atom was an ion, you would know the atom must have a neutral charge. charge. negative charge. positive charge.
answered
Mar 30, 2020
Chemistry
middle-school
2
votes
146k
views
Analyze how Grendel’s attacks alter people perception of hrothgar
answered
Dec 9, 2019
English
middle-school
2
votes
198k
views
What is the responsibility of a Supreme Court justice who disagrees with the majority decision?
answered
Sep 15, 2019
Social Studies
high-school
7
votes
206k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org