menu
QAmmunity.org
Questions by ASD
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by ASD
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by ASD
Filter
User ASD
Recent activity
All questions
All answers
During sleep, if your muscles are extremely relaxed but your brain activity is similar to a waking state, you are most likely in?
asked
Jun 24, 2023
Health
high-school
1
answer
0
votes
116k
views
When having a collaborative discussion about literature, it is important to: a Set some goals for your discussion b Listen closely to each person who talks about the story c As everyone adds their ideas
asked
Jun 4, 2023
History
high-school
1
answer
1
vote
136k
views
Hello, I need a bit of help with this question please.
asked
Apr 27, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
13.6k
views
The length of a rectangle is 3 cm longer than its width. If the perimeter of the rectangle is 42 cm, find its area.
asked
Dec 8, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
218k
views
What distinguishes mass from weight? A. Mass is a measure of the amount of matter in an object, while weight is a measure of the force of gravity on the object. B. Weight is a measure of the amount of
asked
Nov 2, 2022
Health
college
2
answers
23
votes
211k
views
How to hide a dead body
asked
Oct 11, 2022
Health
high-school
2
answers
2
votes
158k
views
A cactus is a type of plant that grows in the desert. An adaptation cacti have developed to survive in the hot and dry desert is A) the use of desert insects for their pollination B) the ability to create
asked
Sep 18, 2022
Biology
college
2
answers
11
votes
187k
views
Ariana rode the bus 5 3/8 miles to the mall. Then she got back on the bus and ride 2 3/4 miles to her friends house and then another 6 1/12 miles back to her house. What is the total distance, in miles
asked
Sep 8, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
176k
views
Which is the graph of f(x) = 3/2{1/3})? =
asked
Aug 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
114k
views
Solve by factoring x^2+7x+12=0
asked
Jan 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
210k
views
What kind of relationship is there between the oxpecker and a rhino? The oxpecker bird and the rhinoceros have a relationship. The oxpecker receives protection and obtains food from the ticks and other
asked
Aug 6, 2021
Biology
high-school
1
answer
2
votes
75.3k
views
Pls answer :). Plsssss
asked
Jul 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
42.8k
views
At Break Time Bakery, donuts are 0.75 each and drinks cost $1.50 each. Which equation best represents y, total cost of purchasing x number of donuts and a drink?
asked
Jun 3, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
120k
views
Part A: Which of the following best describes a central idea of the text? A. Revenge is a moral and legal crime. B. Revenge and justice are the same thing; what we call it depends on the situation. C.
asked
Apr 15, 2021
English
high-school
1
answer
5
votes
37.9k
views
What are the solutions of x^2-4x-9=29
asked
Feb 27, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
32.9k
views
Priceless Creations provides its products exclusively to Crafty's, a chain of pottery painting stores across the country. The chain then makes its pottery and painting supplies available to end-consumers.
asked
Feb 17, 2021
Business
high-school
1
answer
4
votes
66.2k
views
Earthquake sometimes occur when blank (a. A volcanic island moves away from a hotspot and it goes extinct, b. The solid rock layer in the lithosphere is no longer influenced by the more fluid asthenosphere,
asked
Oct 9, 2020
Biology
middle-school
1
answer
1
vote
88.0k
views
What was one significant result of Carl Vinson's work? Question 5 options: The US Navy suffered an attack at Pearl Harbor. The U.S. Navy found German submarines in the Atlantic Ocean. The U.S. Navy made
asked
Jan 19, 2020
History
middle-school
2
answers
1
vote
207k
views
What are the implicit and explicit messages in the Veteran's Day poster?
asked
Dec 10, 2019
English
high-school
2
answers
1
vote
209k
views
Dominic is buying candy by the pound for a party.For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12. What is the cost per pound of candy ?
asked
May 21, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
98.6k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org