menu
QAmmunity.org
Questions by APriya
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by APriya
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by APriya
Filter
User APriya
Recent activity
All questions
All answers
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound apples
asked
Dec 19, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
41.9k
views
in percy jackson book 1 chapter 14 percy heard a voice telling him to take the sword and that his father...? his father what
asked
Jul 10, 2020
English
middle-school
2
answers
5
votes
153k
views
Decision making is the act of A. subjectively selecting from a subset of positive alternatives. B. objectively selecting the most financially sound decision among two or more alternatives. C. subconsciously
asked
May 12, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
183k
views
What was the song empire was like during healthier times and the bad times?
asked
Apr 10, 2019
History
high-school
1
answer
4
votes
194k
views
A line passes through the points (7, 10) and (7, 20). Which statement is true about the line? a.It has a slope of zero because in the formula is zero, and the numerator of a fraction cannot be zero. b.
asked
Mar 13, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
192k
views
What combines to form compound
asked
Dec 17, 2018
Chemistry
middle-school
2
answers
1
vote
110k
views
one student group hypothesized that the dry baker's yeast must be alive. the temperature change, odor, and bubble formation, they said, indicated which characteristic of life.
asked
Sep 26, 2018
Biology
high-school
2
answers
3
votes
10.9k
views
A child and sled with a combined mass of 50.0 kg slide down a frictionless hill. if the sled starts from rest and has a speed of 12.0 m/s at the bottom, what is the height of the hill?
asked
May 24, 2018
Physics
high-school
1
answer
4
votes
1.5k
views
Identify the graph of 3i (See figures).
asked
Nov 20, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
149k
views
Which of the following would be considered a source of error in an experiment? A. Laboratory mice are similar but not identical to each other. B. A student makes a mistake when measuring volume. C. The
asked
Apr 2, 2017
Biology
high-school
1
answer
5
votes
190k
views
Why must there be more producers than consumers within an ecosystem ?
asked
Jun 28, 2016
Biology
middle-school
2
answers
2
votes
223k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org