menu
QAmmunity.org
Recent questions in Mathematics
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent questions in Mathematics
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent questions in Mathematics
A group of hikers starts at an elevation of 2.53 kilometers. When they stop for lunch, their elevation has increased by 1.24 kilometers. When they stop to camp, their elevation has decreased by 0.53 kilometer
Kukosk
asked
Dec 14, 2024
by
Kukosk
9.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
189k
views
the bar is subjected to a steady torsional stress of 20 kpsi and an alternating bending stress of 10 kpsi
Pranab Sharma
asked
Dec 14, 2024
by
Pranab Sharma
8.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
220k
views
A person's Body Mass Index is I=W/H^2, where W is the body weight (in kilograms) and H is the body height (in meters). A boy has weight W=62 kg and height H=1.65. Use the linear approximation to estimate
Sgb
asked
Dec 14, 2024
by
Sgb
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
18.8k
views
What is the inverse of the function y=4x+5
Edlyn
asked
Dec 14, 2024
by
Edlyn
8.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
214k
views
WHICH DECIMAL IS EQUIVALIENT TO 13/20
Jorge De Los Santos
asked
Dec 14, 2024
by
Jorge De Los Santos
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
199k
views
The function f(x) = x^2 is shifted up five units. Which of the following function equations represents this translation? a) f(x) = (x + 5)^2 b) f(x) = (x - 5)^2 c) f(x) = x^2 + 5 d) f(x) = x^2 - 5 Please
J J
asked
Dec 14, 2024
by
J J
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
103k
views
Calculate the monthly interest amount based on the following facts: loan amount $36,000, annual interest rate of 5%. A) $1,500 B) $1,800 C) $150 D) $180
CularBytes
asked
Dec 14, 2024
by
CularBytes
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
144k
views
The sugar sweet company is going to transport it's sugar to market.It will cost $4500 to rent the trucks,and it will cost an additional $175 for each ton of sugar transport find the total cost to transport
Vikas Keskar
asked
Dec 14, 2024
by
Vikas Keskar
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
80.7k
views
Solve for a positive value of x. log₂ (x)=5 Answer:
Marcelo Fonseca
asked
Dec 14, 2024
by
Marcelo Fonseca
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
55.2k
views
A child's meal is half the price of an adult meal. If a group of 2 children and 5 adults pay $144 for the meals, what is the price of the adult meal?
Prasham
asked
Dec 14, 2024
by
Prasham
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
214k
views
When a distribution is positively skewed, what can be said about it? 1) The mean is greater than the median 2) The median is greater than the mean 3) The mode is greater than the median 4) The median is
Stono
asked
Dec 14, 2024
by
Stono
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
79.6k
views
A truck that can carry no more than 6900lb is being used to transport refrigerators and upright pianos. Each refrigerator weighs 300 lb and each piano weighs 525 lb. Write and graph an inequality to show
Robertobatts
asked
Dec 14, 2024
by
Robertobatts
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
30.6k
views
Given below are the coordinates of two points on a coordinate plane: (3, 1) and (6, 3). What are the coordinates of the third point for the points to be collinear? a) (9, 5) b) (1, 3) c) (0, 0) d) (4,
Nikl
asked
Dec 14, 2024
by
Nikl
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
20.3k
views
Multiply and simplify is possible (2x+4)(x-2) SHOW YOUR WORK PLEASE!!!
LeYar
asked
Dec 14, 2024
by
LeYar
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
29.0k
views
Fill in the missing number. 80% of 10 =
Jeremy Whitcher
asked
Dec 14, 2024
by
Jeremy Whitcher
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
132k
views
The original price of a microwave is $96. how much will myra pay if she buys it during the sale?
CarlosCarucce
asked
Dec 14, 2024
by
CarlosCarucce
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
163k
views
What do you think would happen if we graphed g(x) alongside f(x)? f(x) = x g(x) = f(x + 2) How would the graphs be the same, and how would they be different?
Andrew Slaughter
asked
Dec 14, 2024
by
Andrew Slaughter
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
233k
views
Rajiv wrote the equations y=8x−2 and y=−4x−5. What can Rajib conclude about the solution to this system of equations? A) No solution; the lines are parallel. B) Infinitely many solutions; the lines are
Waleed Ahmad
asked
Dec 14, 2024
by
Waleed Ahmad
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
174k
views
What ordered pair is a solution to y=x+5 and x-5y=-9
Boumbles
asked
Dec 14, 2024
by
Boumbles
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
90.6k
views
A 2-yard piece of aluminum wire costs $13.50. What is the price per foot?
DvdG
asked
Dec 14, 2024
by
DvdG
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
93.4k
views
Page:
« prev
1
...
980
981
982
983
984
985
986
...
1000
...
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Compare and contrast an electric generator and a battery??
What goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
is it true or false that after the american revolution conflicts in the northwest territory erupted between remaining british soldiers and native americans
Search QAmmunity.org